PARTNERZY:
PATRONATY:

Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura górnicza a likwidacja kopalni
Witam! Mój mąż w tym roku ukończył 50 lat. Od 1981 roku pracował na przodku w kopalni, w 1997 roku zlikwidowano kopalnię i przez okres 2 lat otrzymywał tzw zasiłek osłonowy. Łącznie do 1999 ma 15 lat pracy pod ziemią. Mam pytanie czy w związku z likwidacją kopalni będzie mu doliczone 5 lat pracy równorzędnej z górnictwem i czy może przejść na wcześniejszą emeryturę? Ogólnie ma ok 30 lat pracy. Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:

Górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który ukończył 50 lat, jeśli spełni on łącznie następujące warunki:
1. ma okres pracy górniczej, wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat,
2. w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.

Do pracy równorzędnej z pracą górniczą zalicza się m.in. zatrudnienie przy innych pracach (nie dłuższe niż 5 lat), do których pracownik przeszedł w związku z likwidacją kopalni. Rodzaj wykonywanej pracy nie ma tutaj znaczenia.
Z podanych przez Panią informacji wynika, że mąż spełnia drugi opisany powyżej warunek (czyli posiada 15 lat tzw. czystej pracy górniczej). Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy spełnia warunek 25 lat pracy górniczej łącznie z pracą równorzędną. Aby to ustalić konieczna jest analiza dokumentów dotyczących przebiegu zatrudnienia w kolejnych latach. Proponuję zatem aby mąż zwrócił się do właściwej jednostki ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do emerytury górniczej. Załączona do wniosku dokumentacja pozwoli jednoznacznie określić, czy i kiedy Pani mąż może skorzystać z górniczej emerytury.