Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Przejęcie pracowników
Prowadzę niewielką firmę, zatrudniam kilku pracowników. Ostatnio zwróciła się do mnie firma z ofertą przejęcia moich pracowników w ramach tzw. umowy outsourcingowej, sugerując, że taka operacja będzie dla mnie korzystna. Czy takie działania są legalne?
Ekspert ZUS odpowiada:
Niestety, bardzo często nie następuje faktyczne przejęcie pracowników (tj. w trybie art. 23¹ Kodeksu pracy), a firma dokonująca przejęcia nie odprowadza składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników. W efekcie to faktyczny pracodawca, który zawarł umowę z firmą oferującą takie usługi, zostaje z zadłużeniem z tytułu składek, którego ZUS będzie dochodził wraz z odsetkami za zwłokę. Sugeruję zatem, aby dobrze się zastanowić przed skorzystaniem z takiej pozornie korzystnej usługi outsourcingowej, bo efekt końcowy może okazać się wręcz odwrotny od obiecywanego!
Partnerzy portalu