PARTNERZY:
PATRONATY:

Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Renta inwalidzka po zmarłym mężu
Witam! Mój mąż w tym roku ukończył 50 lat. Od 1981 r. pracował na przodku w kopalni. W 1997 r. zlikwidowano kopalnię i przez okres 2 lat otrzymywał tzw zasiłek osłonowy. Łącznie do 1999 r. ma 15 lat pracy pod ziemią. Mam pytanie czy w związku z likwidacją kopalni będzie mu doliczone 5 lat pracy równorzędnej z górnictwem i czy może przejść na wcześniejszą emeryturę? Ogólnie ma ok 30 lat pracy. Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:

Przepisy ustawy emerytalnej przewidują możliwość ubiegania się wdowy o rentę rodzinną po zmarłym emerycie/renciście, pod warunkiem spełniania określonych w przepisach warunków.
Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża:
• ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy,
• albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu.
Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci.
Trudno mi wypowiadać się w kwestii prawa wdowy do dodatków, bez konkretnych informacji, o jakie dodatki chodzi. Proponuję zatem, aby babcia zwróciła się do właściwej według miejsca zamieszkania jednostki ZUS, gdzie pracownicy Zakładu udzielą wszelkich niezbędnych informacji.