PSG buduje przyłącza gazowe do elektrociepłowni w Bielsku-Białej i Cieszynie

fot: ARC

Spółka będzie informować, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z dostawą gazu z kierunku wschodniego

fot: ARC

Polska Spółka Gazownictwa buduje przyłącza gazowe do elektrociepłowni spółki Tauron Ciepło w Bielsku-Białej i Cieszynie. Łączny koszt tych inwestycji to prawie 20 mln zł - podała w środę PSG.

Jak wynika z informacji spółki, inwestycje mają związek z postępującą dekarbonizacją śląskiego ciepłownictwa. Zgodnie z planami spółek energetycznych zamierzają one odejść do 2030 r. od produkcji z węgla i zapewniać klientom ciepło w całości nisko- lub zeroemisyjne.

Częścią tego procesu są inwestycje Polskiej Spółki Gazownictwa, prowadzone w uzgodnieniu ze spółką Tauron Ciepło. Obecnie za blisko 20 mln zł powstają dwa nowe przyłącza, które zasilą w gaz lokalne elektrociepłownie.

Jak zaznaczył cytowany w informacji PSG członek zarządu spółki Wojciech Kowalski, inwestycje te wpisują się w transformację energetyczną regionu i są zgodne ze strategią Orlenu do 2035 r., która zakłada systematyczną dekarbonizację i wzrost energii ze źródeł odnawialnych.

“Ich realizacja przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 oraz usunięcia szkodliwych substancji wypuszczanych do atmosfery“ - wskazał Kowalski, przypominając, że w przyszłości sieć gazowa będzie dostarczała także biometan.

Pierwsze z tych przyłączeń, do Elektrociepłowni Bielsko-Północ EC2 w Czechowicach-Dziedzicach, umożliwi pracę od najbliższego sezonu grzewczego dwóch nowych kotłów gazowych.

Wykonana już inwestycja objęła budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości ponad 1 km oraz stacji redukcyjno-pomiarowej z infrastrukturą towarzyszącą. Koszt po stronie PSG wyniósł ponad 9 mln zł netto.

Przepustowość tego przyłącza jest większa niż obecne zapotrzebowanie, ponieważ Tauron Ciepło planuje postawienie w EC2 do 2027 r. układu wysokosprawnej kogeneracji, opartego na trzech silnikach gazowych o łącznej mocy 30 MW elektrycznych /30 MW termicznych.

Ciepło z tej instalacji będzie wykorzystane w lokalnych systemach ciepłowniczych Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic, natomiast energia elektryczna zasili krajowy system elektroenergetyczny, gdzie będzie uzupełniała i stabilizowała zasilanie z OZE.

Drugie przyłącze zasili do końca 2025 r. Elektrociepłownię Cieszyn. Za ponad 10 mln zł powstają tam: krótki odcinek gazociągu wysokiego ciśnienia, stacja redukcyjno-pomiarowa, gazociąg podwyższonego średniego ciśnienia o długości prawie 3 km oraz stacja pomiarowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.