PSE Operator: 23 miliardy na inwestycje

fot: Krystian Krawczyk

PSE Operator ma obecnie zawarte umowy o przyłączenie nowych mocy wytwórczych na poziomie prawie 20 tys. MW.

fot: Krystian Krawczyk

Około 23 mld zł powinny wynieść wydatki PSE Operator na inwestycje do 2020 roku - zapowiedział w czwartek, 11 kwietnia, dyrektor departamentu inwestycji w PSE Marcin Laskowski na organizowanej przez PAP konferencji nt. projektu ustawy o korytarzach przesyłowych.

Laskowski wyjaśnił, że chodzi o inwestycje w budowę nowych linii energetycznych oraz nowych stacji elektroenergetycznych.

Dyrektor wskazał, że celem tych przedsięwzięć jest wzrost bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Za to - jak podkreślił - odpowiada PSE jako krajowy operator systemu przesyłowego.

Wśród innych planów inwestycyjnych Laskowski wymienił: "wyprowadzenie mocy z nowych bloków wytwórczych, które są w Polsce obecnie budowane i rozbudowywane, a także wyprowadzenie mocy z nowych źródeł odnawialnych, w tym przede wszystkim ze spalin wiatrowych oraz rozwój połączeń transgranicznych".

Dodał, że firma ma obecnie zawarte umowy o przyłączenie nowych mocy wytwórczych na poziomie prawie 20 tys. MW.

Laskowski poinformował też, że do 2025 roku spółka planuje budowę ok. 4600 km nowych linii przesyłowych oraz stacji elektroenergetycznych, a także modernizację 2,5 tys. istniejących linii i 21 stacji.

Mówiąc o problemach formalno-prawnych, z jakimi spotyka się PSE Operator w przygotowaniu inwestycji, dyrektor wskazał na skomplikowane procedury lokalizacyjne. Chodzi o wprowadzenie inwestycji do planów miejscowych oraz pozyskanie decyzji lokalizacyjnej. Obecnie - jak tłumaczył - przygotowanie inwestycji do realizacji trwa od 5 do 7 lat, a sama budowa sieci przesyłowych - do 1,5 roku.

Laskowski ocenił, że wejście w życie projektu ustawy o korytarzach przesyłowych skróciłoby znacznie okres przygotowania inwestycji, nawet do 13 miesięcy.

Projekt ustawy o korytarzach przesyłowych ma usprawnić i przyspieszyć modernizację oraz rozbudowę infrastruktury liniowej, czyli np. linii energetycznych, gazociągów. Przewiduje m.in. odszkodowania dla właścicieli lub użytkowników nieruchomości, przez które przebiega korytarz. Odszkodowania mają być wyliczane za pomocą specjalnego algorytmu. Proponowane rozwiązania przewidują też, że właściciel nieruchomości będzie mógł dochodzić odszkodowania innego niż ustalonego zgodnie z algorytmem, ale nie będzie to blokowało realizacji inwestycji.

- Uważamy za konieczne uregulowanie w projekcie ustawy korytarzowej kwestii związanych z lokalizacją - możliwości przeniesienia decyzyjności w zakresie ustalenia lokalizacji inwestycji na szczebel wojewody, dla inwestycji przechodzącej przez kilka lub kilkanaście gmin na terenie danego województwa czy kilku województw, oraz kwestii stworzenia jednoznacznego algorytmu związanego z wypłacaniem odszkodowań - podkreślił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.