Gliwice gościły przedstawicieli zakładów górniczych z całej Polski

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+57 Zobacz galerię

Galeria
(60 zdjęć)

Do późnych godzin wieczornych bawili się w piątek, 6 grudnia, uczestnicy III Ogólnopolskiego Spotkania Barbórkowego Gwarków.

Zebranych na sali gliwickiej Areny przywitał Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Wśród gości byli m.in. prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego, Paweł Olszewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Leszek Pietraszek, były prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, a obecnie wicemarszałek województwa śląskiego, Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach, parlamentarzyści i europarlamentarzyści, prezydenci i wiceprezydenci śląskich miast, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowych Urzędów Górniczych, a także delegacje Głównego Instytutu Górnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, reprezentanci spółek eksploatujących węgiel kamienny, brunatny, sól, siarkę, gaz, ropę naftową i wiele innych surowców.  

Odegrano hymn górniczy. Obecni na sali mieli okazje przyjrzeć się ceremonii przyjęcia młodych Fuchsów do górniczego stanu. Wyróżniono także poprzedniego Dziekana Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, prof. Franciszka Plewę, pomysłodawcę Ogólnopolskiego Spotkania Gwarków. Profesor otrzymał od obecnego dziekana, honorowy kordzik górniczy.

Wybrano też Wysokie Prezydium w Sprawach Piwnych Nieomylne.

W obyczajowości górniczej Karczma Piwna jest dorocznym uroczystym spotkaniem górników, odbywającym się według ścisłych reguł, zwykle na Barbórkę .

Najprawdopodobniej pierwsze karczmy piwne, zwane także gwareckimi, odbywały się już z początkiem drugiej połowy XIX stulecia. Lecz wcale nie na Śląsku, a w Galicji, w kopalniach soli. Praktykowali tam studenci Akademii Górniczej z austriackiego Leoben. Wiedzieć trzeba, że górnikom soli przysługiwał wówczas deputat piwny. Złocistym napojem mogli więc raczyć się do woli, częstując przy okazji swoich zagranicznych kolegów.

Zwyczaj organizowania karczm gwareckich bardzo szybko trafił do śląskich kopalń węgla. Zwyczaje, którym wówczas hołdowano, przetrwały prawie w niczym niezmienione do dzisiejszych czasów.

Uczestnicy Karczmy Piwnej dzielą się na Ławę Prawą i Ławę Lewą oraz bezstronne Wysokie Prezydium w Sprawach Piwnych Nieomylne. Ławy rywalizują z sobą w kilku konkurencjach, szczególnie w śpiewie i opowiadaniu dowcipów. Niesubordynowanych zakuwa się w dyby. Opróżniona beczka po piwie służy do "skoku przez skórę". Absolwenci szkół górniczych stają się w tym dniu pełnoprawnymi górnikami. Świeżo upieczony górnik, wprowadzony do towarzystwa przez Starego Strzechę, może już na równi z innymi napić się piwa. I tak też było podczas III Ogólnopolskiego Spotkania Barbórkowego Gwarków w gliwickiej Arenie.

Gwarecka zabawa zorganizowana została wspólnymi siłami: Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.