Przewaga spadków na Wall Street

Poniedziałek, 14 grudnia, na Wall Street zakończył się spadkami większości indeksów pomimo wzrostów w pierwszej części dnia. Wśród inwestorów początkowo przeważały optymistyczne nastroje po uruchomieniu dystrybucji szczepionki na Covid-19 w USA, ale potem do głosu doszły obawy o nowe obostrzenia w związku z pandemią.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,62 proc. i wyniósł 29 859,97 pkt.

S&P 500 zniżkował 0,44 proc. i wyniósł 3647,49 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,50 proc. do 12 440,04 pkt.

Burmistrz Nowego Jorku Bill De Blasio ostrzegł, że miasto może wkrótce doświadczyć "pełnego lockdownu". Jego słowa odbiły się negatywnie na nastrojach giełdowych inwestorów.

- Doświadczamy obecnie takiego poziomu infekcji, z jakim nie mieliśmy do czynienia od maja. Musimy zatrzymać ten ruch, w przeciwnym razie nasz system szpitalny będzie zagrożony - powiedział burmistrz De Blasio.

Inne części Stanów Zjednoczonych, a także inne państwa, już wprowadziły bardziej ostre restrykcje. Od północy z wtorku na środę w całym Londynie, a także w części sąsiednich hrabstw Essex i Hertfordshire, obowiązywać będzie najwyższy, trzeci stopień restrykcji koronawirusowych - ogłosił w poniedziałek po południu brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

W USA rozpoczęła się w niedzielę dystrybucja szczepionek przeciw koronawirusowi, wyprodukowanych przez firmy Pfizer i BioNTech. Oczekuje się, że pierwsze partie dotrą do poszczególnych stanów już w poniedziałek.

Do końca 2020 r. pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 mln Amerykanów, a w I kwartale 2021 r. kolejnych 100 mln.

"Szczepionka prawdopodobnie nadal będzie stanowić bodziec wzrostowy dla rynku, który pozwala inwestorom patrzeć poza rekordowe poziomy przypadków Covid-19, hospitalizacji i zgonów" - napisali w raporcie analitycy z JPMorgan.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.