Przewaga spadków na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami większości głównych indeksów, chociaż Nasdaq w końcówce notowań wyszedł na plus. Rynki oceniają przyjęty wobec Rosji pakiet sankcji pod kątem ekspozycji na rosyjskie aktywa i gospodarkę.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 166 punktów, czyli 0,49 proc. i wyniósł 33.892,60 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,24 proc. i wyniósł 4.373,94 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,41 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.751,40 pkt.

Rynki niezmiennie koncentrują swoją uwagę na inwazji Rosji na Ukrainę, która trwa już piąty dzień. Jak dotychczas Rosjanom nie udało się zająć żadnego większego ukraińskiego miastam, ale dziesiątki osób zginęły w wyniku ostrzału Charkowa, a w Kijów uderzyła w poniedziałek wieczorem rakieta balistyczna Iskander.

- Stoimy przed widmem reorientacji światowego porządku, która zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. To nie będzie płynny proces, a niepewność pozostanie wysoka przez najbliższe kilka tygodni - powiedział Homin Lee, strateg makro w Lombard Odier.

- Maklerzy będą czekać na wszelkie oznaki rozwiązania konfliktu lub oznaki, że napięcia mogą się pogłębiać. W miarę, jak pojawiają się wiadomości potwierdzające obie tezy, oczekuje się, że codzienne zdarzenia na giełdzie pozostaną niestabilne - ocenił Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny Leuthold Group.

Raymond James, strateg z Tavis McCourt, wojna fundamentalnie oznacza nastawienie isk-off dla ryzykownych aktywów, a globalni inwestorzy przenoszą środki do obligacji skarbowych i innych bezpiecznych przystani zanim nie przyzwyczają się do nowego porządku.

Wszystko związane z tą sytuacją jest bez precedensu, dlatego jedyną racjonalną rzeczą, którą można powiedzieć o rynku akcji, to, że należy oczekiwać dalszej zmienności - powiedział James.

Największy ETF notowany na giełdzie w USA, który skupia się na akcjach podmiotów rosyjskich, VanEck Russia ETF, szedł w dół o ponad 22 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

PKP Cargo ma dwie umowy na przewozy dla górniczej spółki

PKP Cargo w restrukturyzacji zawarło dwie umowy na usługi przewozu koleją węgla kamiennego, mączki wapiennej i kamienia wapiennego dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - podał w piątek przewoźnik.

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.