Przedstawiciele lokalnych władz podsumowali projekt o nazwie Odnowa zieleni w parkach miejskich w Bytomiu

fot: Kajetan Berezowski

Projekt "Odnowa zieleni w parkach miejskich w Bytomiu" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020

fot: Kajetan Berezowski

Pięć parków i kilka skwerów w Bytomiu odzyskało dawny blask - pojawiły się w nich tysiące roślin, nowe ławki, uporządkowano alejki i trawniki. Całkowita wartość rewitalizacyjnego projektu, realizowanego dzięki wsparciu unijnemu, to 15,5 mln zł.

Przedstawiciele lokalnych władz podsumowali projekt "Odnowa zieleni w parkach miejskich w Bytomiu". - Wiemy, że jakość naszego życia zależy m.in. od dbałości o przestrzeń wokół nas. Dlatego cieszę się, że możemy pochwalić się kolejnymi ładnymi, zielonymi miejscami - powiedział dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej Robert Białas.

Jednym z odnowionych zielonych miejsc w Bytomiu jest skwer Georga Brueninga przy Urzędzie Miejskim. Ten popularny wśród mieszkańców zieleniec z fontanną jest częścią zabytkowego Parku Miejskiego. W ramach projektu rewitalizacji, remontu doczekały się alejki, pojawiły się nowe ławki oraz dodatkowe kosze na odpady. Posadzono też nowe drzewa i krzewy.

Odnowiony został też założony na początku XX w. Park Mickiewicza w dzielnicy Rozbark, gdzie wycięto topole, a w ich miejsce posadzono rzędy nowych drzew i bylin. Prace remontowe prowadzone były też w niewielkim Parku Konopnickiej w Karbiu, gdzie powstały nowe alejki, zostały posadzone nowe drzewa i krzewy oraz założono lub odnowiono trawniki.

Wyremontowane alejki, cieki wodne, nowe drzewa i krzewy, tarasy widokowe - tak po odnowie wygląda zabytkowy park Fazaniec w Szombierkach, gdzie zakończył się trzeci etap prac. Bytomianie mogą spacerować po alejkach pokrytych naturalnym kruszywem lub kostką granitową oraz tarasach widokowych. Do parku wiodą wyremontowane schody.

Największe zmiany można zaobserwować na położonym w centralnej części parku płaskowyżu, gdzie powstały drewniane platformy widokowe. - Wcześniej ta część parku nie była zagospodarowana. Aby tu spacerować, trzeba było przedzierać się przez gąszcz roślinności - powiedział Łukasz Fuglewicz z Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

W ramach rewitalizacji przeprowadzono też prace na skwerach przy ul. Zabrzańskiej i Nowakowskiego w Szombierkach. Pojawiły się tam trawniki, alejki i ławki. Posadzono też wiele roślin, wśród których nie zabrakło różnych odmian krzewów czy traw ozdobnych.

Do końca października potrwają jeszcze prace w Parku Ludowym w dzielnicy Miechowice, gdzie prowadzony jest m.in. gruntowny remont alejek. W ramach prac zostanie posadzonych prawie 13,5 tys. sztuk bylin, w tym kwiatów bylinowych, ponad 8,5 tys. krzewów i prawie 50 drzew. Odnowienia doczeka się też jeszcze ponad 4 tys. m kw. alejek i ponad 9 tys. m kw. trawników. Projekt odnowy parku zakłada również wykonanie oczka wodnego, powstanie też ścieżka dydaktyczna, wzdłuż której znajdą się ogrody roślinne, np. roślin cieniolubnych, paprociowych, sensorycznych - zapachowych, wabiących motyle i ptaki.

Projekt "Odnowa zieleni w parkach miejskich w Bytomiu" jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jego całkowita wartość to prawie 15,5 mln zł, z czego wsparcie w UE to ponad 13 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.