Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.07 PLN (+1.15%)

KGHM Polska Miedź S.A.

323.30 PLN (-0.52%)

ORLEN S.A.

128.78 PLN (+1.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (+1.59%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.00%)

Enea S.A.

22.40 PLN (-0.80%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 771.11 USD (+0.52%)

Srebro

78.17 USD (+1.50%)

Ropa naftowa

99.09 USD (-0.20%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+0.63%)

Miedź

6.06 USD (+0.57%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.07 PLN (+1.15%)

KGHM Polska Miedź S.A.

323.30 PLN (-0.52%)

ORLEN S.A.

128.78 PLN (+1.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.56 PLN (+1.59%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.90 PLN (+1.00%)

Enea S.A.

22.40 PLN (-0.80%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.55 PLN (+2.08%)

Złoto

4 771.11 USD (+0.52%)

Srebro

78.17 USD (+1.50%)

Ropa naftowa

99.09 USD (-0.20%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+0.63%)

Miedź

6.06 USD (+0.57%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Propozycje przygotowane przez Komisję Europejską uderzą bezpośrednio sytuację finansową gospodarstw domowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

O zamiarze przeprowadzenia "akcji solidarnościowych" związkowcy poinformowali we wtorek, nie podając wówczas szczegółów

fot: Andrzej Bęben/ARC

„Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w pełni popiera stanowisko Komisji Krajowej NSZZ Solidarność z 6 października 2021 r. wzywające polski rząd do zablokowania pakietu Fit for 55 oraz podjęcia działań na rzecz gruntownej przebudowy europejskiego systemu handlu emisjami EU-ETS” – zakomunikowano 14 października br. po zakończonych obradach w Zabrzu.

„Zaprezentowany 14 lipca 2021 roku przez Komisję Europejską pakiet regulacji pn. „Fit for 55” stanowi gigantyczne zagrożenie dla polskiej i unijnej gospodarki oraz dla poziomu życia mieszkańców państw członkowskich. Z uwagi na dużą koncentrację przemysłu region Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego  jest szczególnie narażony na negatywne skutki tego pakietu. „Fit for 55” będzie mieć destrukcyjny wpływ na wszystkie najważniejsze gałęzie gospodarki funkcjonujące w naszym regionie” – podkreślono w przekazanym mediom stanowisku.

 Biorący udział w obradach wskazali, że w przemyśle energochłonnym obserwowany jest w ostatnich latach galopujący wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU-ETS co spowodowało, że przedsiębiorstwa branż energochłonnych znajdują się obecnie na skraju bankructwa. W części – jak zaakcentowano - już rozpoczął proces likwidacji i przenoszenia produkcji poza granicę Unii Europejskiej.

„Przykładem jest np. ubiegłoroczna decyzja hutniczego koncernu ArcelorMittal dotycząca wygaszenia części surowcowej Huty im. Sendzimira w Krakowie. Jeszcze na początku 2018 r. koszt zakupu pozwolenia na emisję 1 t CO2 w systemie EU-ETS wynosił ok. 8 euro. Obecnie jest to ponad 60 euro, a cena nadal rośnie i według niektórych analityków może pod koniec 2021 r. osiągnąć pułap nawet 100 euro za tonę.

System EU EST w swych założeniach miał stanowić instrument stymulowania inwestycji i rozwoju niskoemisyjnych technologii w energetyce i przemyśle. Obecnie jednak przestał spełniać tę rolę i wywiera wyłącznie destruktywny wpływ na gospodarkę UE. Rosnące w niespotykanym tempie ceny uprawnień emisyjnych wymuszają na branżach energochłonnych tempo transformacji, któremu nie są one w stanie sprostać. Warto tutaj zaznaczyć, że przedsiębiorstwa energochłonne funkcjonujące w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem hutnictwa przeprowadziły w ostatnich latach wielomilionowe inwestycje w kierunku ograniczenia emisji CO2. Istnieje spore ryzyko, że ten ogromny wysiłek zostanie zmarnowany" – argumentują związkowcy z Solidarności.

 Pakiet Fit for 44
Obradujący w Zabrzu przypomnieli, że 28 maja 2021 r. w Katowicach podpisana została „Umowa społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. "Dokument ten wynegocjowany przez najwyższych przedstawicieli rządu ze stroną społeczną ma zagwarantować naszemu regionowi przeprowadzenie stopniowej, rozłożonej na niemal 30 lat transformacji sektora wydobywczego oraz m.in. umożliwić rozwój nowoczesnych niskoemisyjnych technologii energetycznych wykorzystujących węgiel kamienny. Przyjęcie pakietu Fit for 55, który zakłada radykalne przyspieszenie dekarbonizacji unijnej gospodarki może całkowicie uniemożliwić realizację umowy społecznej i sprawić, że dokument ten stanie się bezwartościowym świstkiem papieru” – podkreślono.

Związkowcy  z Solidarności uczulają, że ”poza niszczącym wpływem na przemysł, propozycje przygotowane przez Komisję Europejską uderzą również bezpośrednio sytuację finansową gospodarstw domowych”.

Częścią pakietu Fit for 55 jest projekt zmiany dyrektywy dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych, która ma polegać na  radykalnym zwiększeniu opodatkowania paliw kopalnych. W efekcie, szacuje się, że już 1 stycznia 2023 r. litr benzyny może kosztować 8 zł. Proporcjonalnie zdrożeje gaz ziemny, olej napędowy i opałowy, czy węgiel. Od 2023 r. ma się również rozpocząć proces rozszerzania systemu handlu emisjami EU ETS o transport drogowy morski i lotniczy.  To oznacza kolejne - jak to sformułowano w przekazanym mediom dokumencie - szokowe podwyżki cen paliw oraz drastyczny wzrost kosztów transportu towarowego, który wpłynie na podniesienie cen wszelkich produktów konsumpcyjnych oraz usług.

„Gospodarstwa domowe czeka gwałtowny wzrost cen ogrzewania. Przygotowany przez KE pakiet zakłada włączenie do systemu EU-ETS także emisji CO2 powstających przy ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Jak wynika z opracowania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w konsekwencji  wydatki na energię wśród najbiedniejszych gospodarstw domowych w Polsce wzrosną o 108 proc., co oznacza gwałtowne rozszerzenie się w naszym kraju sfery ubóstwa energetycznego. Należy również zaznaczyć, że kolejne, niezwykle kosztowne zaostrzenie polityki klimatycznej UE powodujące dewastację gospodarek państw członkowskich  oraz drastyczny spadek poziomu życia obywateli, nie będzie miało praktycznie żadnego wpływu na zmiany klimatu” – napisano w dokumencie.

Przytoczono również konkretne wyniki badań
 Jak wyliczył prof. Bjørn Lomborg z Copenhagen Business School, jednej z najbardziej renomowanych uczelni biznesowych na świecie, pakiet Fit for 55 będzie kosztował nawet 5 bln euro. Dla porównania jest to ponad pięciokrotnie więcej niż całkowity budżet Planu odbudowy dla Europy (Next Generation EU). Ta horrendalna kwota miałby umożliwić osiągnięcie przez UE celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku o 55 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990. To z kolei przyczyni się do ograniczenia wzrostu temperatury na Ziemi o 0,004 st. C. – wyliczono.

Unia Europejska, która – jak czytamy w dokumencie - odpowiada za ok. 8 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, wciąż jest niemal całkowicie osamotniona w swoich ambicjach klimatycznych. Światowe emisję rosną nieprzerwanie. Dla przykładu w Chinach zwiększyły się one nawet w 2020 roku, mimo kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19. Sytuacja ta z pewnością nie ulegnie zmianie w najbliższych latach. Świadczy o tym chociażby niedawne fiasko rozmów dotyczących walki ze zmianami klimatu między USA i Chinami oraz pesymistyczne prognozy dotyczące ustaleń szczytu COP26, który w listopadzie rozpocznie się w Glasgow.

„Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność ponawia żądanie podjęcia przez polski rząd wszelkich możliwych działań na rzecz zablokowania pakietu „Fit for 55” oraz gruntownej przebudowy systemu handlu emisjami EU-ETS, wyrażone w stanowisku Komisji Krajowej NSZZ Solidarność z 6 października. Jednocześnie WZD zwraca się do wszystkich organizacji związkowych i członków NSZZ Solidarność w Regionie Śląsko-Dąbrowskim o pełną mobilizację w przypadku, gdyby postulaty te nie zostały zrealizowane. Obrona przemysłu funkcjonującego w naszym regionie, miejsc pracy, oraz budżetów domowych jego mieszkańców  przed irracjonalną polityką klimatyczną UE jest naszym najwyższym obowiązkiem. Z pewnością nie zabraknie nam determinacji, żeby ten obowiązek wypełnić, nawet jeśli będzie to oznaczało konieczność podjęcia radykalnych akcji protestacyjnych w kraju lub poza jego granicami” – zaakcentowano w treści dokumentu. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Produkcja energii z farm wiatrowych wzrosła w lutym o ponad 30 proc. rdr

Produkcja energii z farm wiatrowych wzrosła w lutym br. o ponad 30 proc. względem lutego 2025 r.- przekazała w środę Agencja Rynku Energii (ARE). W tym samym czasie łączna moc zainstalowana elektrowni wiatrowych zwiększyła się o 4,2 proc.

Domański: Ceny energii - fundamentalne dla konkurencyjności gospodarki w przyszłości

Ceny energii będą fundamentalne dla konkurencyjności polskiej gospodarki w przyszłości - powiedział w środę w Katowicach minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Dodał, że nasz kraj nie może sobie pozwolić na wysokie ceny energii.

EEC 2026: Siła kongresu pozwala zamieniać słowa na działania

- Siła kongresu pozwala zamieniać słowa na działania - podkreślił Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w Katowicach odbywa się już po raz 18. Tym razem w sytuacji, kiedy układ sił na świecie wszedł w fazę zmian. - Wspólnie możemy się mierzyć z tymi wyzwaniami – dodał  Kuśpik podczas inauguracji wydarzenia. Podkreślił rolę dialogu. I tak oto 22 kwietnia Katowice kolejny raz stały się stolicą polskiej i światowej gospodarki. Przed nami 3 dni debat, 19 ścieżek tematycznych, ponad 200 sesji, 1300 prelegentów, kilkanaście tysięcy uczestników. Diagnozy, prognozy i rekomendacje dla Europy, która pod presją napięć poszukuje nowych źródeł siły: w odporności, konkurencyjności, transformacji energetycznej i cyfrowej, w inwestycjach i zrównoważonym rozwoju.

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu, która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów. Proces sterowany komputerowo zapewnia powtarzalność i wysoką jakość wykonania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i gdzie jest wykorzystywana w praktyce.