Projekt węzła na S52 w Grodźcu latem przyszłego roku

fot: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

To kolejna inwestycja w woj. śląskim

fot: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Z początkiem trzeciego kwartału 2026 roku zakończą się prace projektowe i zostanie złożony wniosek o wydanie zezwolenia na realizację nowego połączenia ekspresowej S52 Bielsko-Biała - Cieszyn z istniejącym układem dróg w Grodźcu - podał katowicki oddział GDDKiA.

Pierwotny termin sporządzenia projektu upływał wczesną wiosną bieżącego roku. Firma nie ukończyła jednak zadania w terminie, który został przesunięty na przełom trzeciego i czwartego kwartału.

Obecnie został on ponownie wydłużony. Rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA Marcin Twardysko wyjaśnił, że wykonawca w marcu złożył wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W czerwcu RDOŚ nałożył obowiązek opracowania raportu o środowiskowych uwarunkowaniach, który obecnie powstaje. - Planujemy złożyć go jeszcze w tym roku - powiedział.

Twardysko dodał, że równolegle trwają prace nad projektem budowlanym. Wykonawca wprowadza do niego uwagi zgłoszone przez drogowców.

- Planujemy, że z początkiem trzeciego kwartału 2026 roku zostaną ukończone prace projektowe i zostanie złożony wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Przetarg na roboty budowlane planujemy ogłosić pod koniec 2026 roku. Roboty - zgodnie z uzgodnionym programem - mają potrwać 18 miesięcy. Ich finał planowany jest na czwarty kwartał 2029 roku - oznajmił rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA.

Zadaniem wykonawcy jest zaprojektować węzeł drogowy częściowo bezkolizyjny z niezbędną infrastrukturą zapewniającą połączenie drogi powiatowej z ekspresową. Chodzi o inwestycję w rejonie przejścia ponad S52 drogi powiatowej Grodziec - Bielowicko, która łączy się po stronie południowej z dawnym przebiegiem drogi krajowej nr 1 (obecnie to DW944 - PAP).

Część drogowa ma objąć przede wszystkim budowę pasa włączenia na S52 w kierunku Cieszyna i wyłączenia z niej dla jadących od strony Bielska-Białej, budowę łącznicy wjazdowej i wyjazdowej oraz skrzyżowania na drodze powiatowej. Wykonawca, oprócz projektu, ma także między innymi wspierać GDDKiA na etapie przetargu na roboty budowlane.

Nowe połączenie rozładuje duże natężenie ruchu na pobliskim węźle Jasienica, gdzie średni dobowy ruch wynosi ponad 41 tys. pojazdów. Obsługuje on pięć gmin, co powoduje okresowe zatory i kolejki pojazdów na zjedzie z drogi ekspresowej. Inwestycja odciąży też istniejący układ dróg lokalnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.

Katowice park kieszonkowy fot KAW

W Katowicach powstaną kolejne parki kieszonkowe

Cztery nowe parki kieszonkowe powstaną w tym roku w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty na realizacje miejsc odpoczynku i rekreacji przy ulicach Przelotowej, Dębowej, Oswobodzenia oraz Podhalańskiej – informują w Urzędzie Miasta Katowice.