Projekt ustawy zamrażający ceny gazu wraca do komisji

fot: Janusz Szymonik

W przypadkach, kiedy faktycznym odbiorcą jest gospodarstwo domowe sprzedawca gazu ma obowiązek stosować w rozliczeniach ceny gazu ustalone w zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfie

fot: Janusz Szymonik

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych ponownie zajmie się projektem ustawy, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. - zdecydował w czwartek Sejm. W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawki.

W Sejmie w czwartek odbyło się sprawozdanie Komisji o pilnym rządowym projekcie ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Zgodnie z projektem sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh.

Zgodnie z planem, Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych ma w czwartek o godz. 16 zająć się projektem.

Jak mówił w trakcie drugiego czytania poseł sprawozdawca Krzysztof Janusz Kozik (PiS), w środę sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła ok. 40 poprawek zgłoszonych przez kluby; zdecydowana większość została przez komisję przyjęta uzupełniając i doprecyzowując zapisy wniesione w projekcie ustawy.

- Przedkładany projekt ustawy pozwoli na zapewnienie dostaw paliwa gazowych na stabilnym poziomie cenowym oraz stanowi instrument służący zabezpieczeniu i utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw energetycznych. W konsekwencji pozytywnie wpłynie na stabilność energetyczną Polski - powiedział.

Poseł Adam Gawęda (PiS) poinformował, że potrzeba wprowadzenia ustawy wynika z dynamicznych wzrostów cen paliw gazowych na rynku krajowym i zagranicznym w bieżącym roku; jest wynikiem oddziaływania kilku na siebie czynników, wśród których głównym jest zbrojna agresja Rosji na Ukrainę.

- W celu dalszego zminimalizowania podwyżek cen paliwa gazowego dla najbardziej wrażliwych odbiorców, a także w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa, istnieje konieczność utrzymania tych rozwiązań osłonowych, które obowiązują w bieżącym roku. Przedkładany projekt pozwoli na zapewnienie dostaw paliw gazowych na stabilnym poziomie cenowym - powiedział Gawęda.

Poinformował, że klub PiS będzie za przyjęciem omawianego projektu ustawy i przedłożył poprawki w drugim czytaniu.

Sławomir Neumann (Koalicja Obywatelska) krytykował projekt ustawy. - Niszczycie małe, polskie firmy. Nie chcecie poprawki, która mówi o tym, żeby też małe i średnie przedsiębiorstwa były chronione. Nie chcecie przyjąć poprawki, mówiącej, że wszystkim polskim rodzinom ten VAT będzie zwrócony - mówił.

Dariusz Wieczorek (Lewica) wskazał, że projekt ustawy wprowadza zmiany w 30 innych ustawach, powodując chaos legislacyjny. Klub Lewicy przedstawia poprawki. - Po pierwsze, żeby objąć również małe, średnie i mikro-przedsiębiorstwa tą pomocą. I żeby wykreślić te wszystkie zapisy z tych 30 ustaw do osobnego procedowania w procesie legislacyjnym - powiedział.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.