Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej do konsultacji

fot: Krystian Krawczyk

Energia z wiatraków jest tania, czysta, ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza

fot: Krystian Krawczyk

W najbliższym czasie skierujemy do konsultacji projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej - zapowiedział w środę wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Oszacował, że po zmianie prawa powierzchnia, na której będzie można budować wiatraki w Polsce wzrośnie o 30-40 proc.

Motyka uczestniczył w środę w otwarciu Farmy Wiatrowej Kraśnik (Lubelskie). Wyraził nadzieję, że po nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej potencjał lądowej energetyki wiatrowej w Polsce zostanie odblokowany i podobnych inwestycji będzie więcej.

Już w najbliższym czasie skierujemy projekt do konsultacji. Jesteśmy gotowi na dyskusje w parlamencie - powiedział Motyka.

Blisko 17 proc. terenu naszego kraju jest dostępne do tego, by móc lokalizować lądowe farmy wiatrowe. Za naszymi regulacjami będzie szła gigantyczna zmiana. Szacujemy, że ten potencjał może wzrosnąć do 24-25 proc. Więc to jest o blisko 30-40 proc. tego terenu więcej niż obecnie, który będzie mógł być przeznaczany pod lokalizację tych farm - wskazał Motyka.

W projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej - uzupełnił wiceminister - zmniejszono minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań, a także przewidziano rozwiązania, które skrócą proces inwestycyjny o połowę. Podkreślił, że niezwykle istotna jest budowa farm w zgodzie ze wspólnotą lokalną i przy współpracy z samorządem, który będzie miał dzięki temu tańszy prąd i dodatkowe dochody.

Wiceminister zadeklarował, że transformacja energetyczna w Polsce będzie się odbywała w sposób sprawiedliwy, z szacunkiem i dbałością o potrzeby lokalnej wspólnoty. Potrzebujemy stabilizacji i bezpieczeństwa, inwestycji i dobrego dialogu - wymienił.

Zdaniem wiceministra, energia z wiatraków jest tania, czysta, ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza, służy środowisku i jest jednym z fundamentów transformacji energetycznej Polski. Te inwestycje, które są oparte nie o żadne widzimisię ani o żadną ideologię - jak to się często próbuje przedstawiać - wynikają z wiedzy, nauki, doświadczenia i doświadczeń innych państw - zastrzegł.

Zobowiązaniem rządu - podał Motyka - jest zagwarantowanie stabilności systemu elektroenergetycznego. Bezpieczeństwo energetyczne to też - jego zdaniem - niezależność od dostaw paliw kopalnych od często państw niedemokratycznych. Naszym wielkim zobowiązaniem jako klasy politycznej jest to, by dbać o to środowisko, bo zmiany klimatu są faktem - podkreślił.

Zdaniem wicewojewody lubelskiego Andrzeja Maja, farma wiatrowa w Kraśniku o dobra inwestycja. Przyznał, że początkom inwestycji towarzyszyły niepokoje społeczne. Okazało się, że po wybudowaniu tego nic się nie wydarzyło wielkiego. Nie ma hałasu, tylko zmiany krajobrazowe, ale to jest - wydaje mi się - najmniejsza rzecz - powiedział.

Zdaniem wicewojewody, energia z wiatraków jest tańsza, mniej ingeruje w środowisko. Zwrócił ponadto uwagę na dobrą współpracę inwestora z samorządem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.