Projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego skierowany do uzgodnień i konsultacji. ZOBACZ DOKUMENT

1593683728 05 bagger 293 arc

fot: arc.

Największy lądowy pojazd świata pracuje przy wydobyciu węgla brunatnego

fot: arc.

Przygotowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych. Na opinie zainteresowanych środowisk oraz uwagi do projektu resort czeka do połowy listopada.

ZOBACZ DOKUMENT W FORMACIE PDF

Projekt nowelizacji został w ostatnich dniach udostępniony na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny. Na zgłaszanie uwag przewidziano - w zależności od grupy, do której należy zgłaszający podmiot - 21 lub 30 dni.

Uwagi do projektu nowelizacji mogą zgłaszać poszczególne ministerstwa (w ramach uzgodnień międzyresortowych), podmioty działające w myśl Prawa geologicznego i górniczego (w ramach konsultacji publicznych), a także - w ramach procesu opiniowania - organizacje pracodawców, związki zawodowe, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu, Rada Dialogu Społecznego oraz inni partnerzy społeczni.

Projekt zakłada istotną zmianę przepisów w wielu obszarach, regulowanych przez Prawo geologiczne i górnicze. Przewiduje się m.in. wyodrębnienie nowego działu administracji rządowej pod nazwą geologia (dziś sprawy geologii są formalnie w dziale środowisko) oraz wzmocnienie ochrony prawnej złóż kopalin, co jest realizacją pokontrolnych zaleceń Najwyższej Izby Kontroli.

Nowy dział administracji rządowej - geologia - będzie obejmował sprawy dotyczące polityki i bezpieczeństwa surowcowego państwa w zakresie surowców kopalnych, badania zasobów surowców kopalnych i zarządzania nimi oraz zarządzania górotworem, kwalifikacji w zakresie geologii; inicjowania, koordynowania i nadzorowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie zasobów surowców kopalnych oraz udział w pracach organów instytucji międzynarodowych, a także funkcjonowanie państwowej służby geologicznej.

Nowelizacja wprowadza do Prawa geologicznego i górniczego instrumenty prawne związane z transformacją energetyczno-klimatyczną oraz liberalizuje i porządkuje przepisy regulujące działalność prowadzoną na podstawie tej ustawy. Chodzi również o usprawnienie działalności organów nadzoru górniczego, wprowadzenie regulacji dotyczących dotacji dla podmiotów z obszaru ratownictwa górniczego, udoskonalenie zasad prowadzenia szkoleń w górnictwie czy potwierdzania kwalifikacji górniczych oraz zmianę przepisów regulujących działalność państwowej służby geologicznej.

Projekt ustawy stanowi, iż złoże będzie mogło być uznane za strategiczne na podstawie decyzji administracyjnej. Tryb postępowania administracyjnego, wszczynanego z urzędu przez centralny organ administracji geologicznej, będzie dotyczył złóż kopalin, które zostaną udokumentowane po wejściu w życie nowelizacji - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Analogiczny tryb przewidziano dla złóż kopalin, które zostały udokumentowane wcześniej, z zastrzeżeniem, że w tym przypadku wprowadzona została cezura czasowa - dwa lata od wejścia w życie nowelizacji, co ma służyć m.in. mobilizacji do dokonania przeglądu złóż kopalin w celu ustalenia, które z nich spełniają przesłanki złoża strategicznego.

Postępowanie w sprawie uznania złoża za złoże strategiczne nastąpi w ramach nowego postępowania, które będzie mogło zostać wszczęte z urzędu przez Głównego Geologa Kraju po zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej obejmującej złoże.

Projektowana nowelizacja ma m.in. zapewnić, by złoża kopalin, uznane za kluczowe dla Polski i gospodarki, były prawnie chronione - np. nie podlegały trwałej zabudowie, uniemożliwiającej eksploatację. Nowe przepisy mają zabezpieczyć złoża tak, aby - o ile jest to możliwe - nie były trwale zabudowane i zurbanizowane. Jednak z drugiej strony mają być uwolnione tereny, na których eksploatacja nie jest prowadzona bądź planowana. Chodzi np. o możliwość budowy farm fotowoltaicznych nad udokumentowanymi i w przyszłości możliwymi do pozyskania kopalinami.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Co czwarty Polak przeżyłby za oszczędności najwyżej przez trzy miesiące

Co czwarty Polak mógłby utrzymać się z oszczędności najwyżej przez trzy miesiące po utracie głównego źródła dochodu, a 14 proc. nie posiada żadnych rezerw finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

Przewodniczący Rady Nadzorczej JSW będzie wiceprezesem energetycznej spółki

Rada Nadzorcza Tauron Polska Energia z dniem  1 lipca 2026 roku powołała Łukasza Czopika na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zgodności i ciągłości działania operacyjnego. Czopik to wieloletni menadżer z doświadczeniem zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.