Projekt Dębieńsko nabiera rumieńców

20 czerwca spółka New World Resources ogłosiła ostateczne zatwierdzenie projektu Dębieńsko. To wyczekiwane przez rynek stanowisko zarządu NWR zostało wypracowane w oparciu o wyniki Szczegółowego Studium Wykonalności oraz po wnikliwej analizie samego projektu.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, NWR planuje rozpoczęcie prac na terenie byłej kopalni Dębieńsko jeszcze przed końcem tego roku. Według danych zawartych w Szczegółowym Studium Wykonalności, rezerwy węgla kamiennego na terenie Dębieńska oceniane są na 190 mln t, NWR szacuje, że średnia roczna produkcja wyniesie 2 mln t, a pierwsza tona węgla wyjedzie na powierzchnię już za sześć lat, czyli w 2017 r., co pozwoli na uruchomienie pełnej produkcji w kopalni niedługo później.

W sumie NWR planuje zainwestować 411 mln euro w budowę nowej kopalni. Na tę kwotę składać się będą przede wszystkim szczegółowe prace inżynieryjne, zakupy gruntów i niezbędnej infrastruktury, gruntowna przebudowa istniejącej infrastruktury i rozpoczęcie budowy pierwszej pochylni. Koszty związane z modernizacją i utrzymaniem istniejącej infrastruktury przed uruchomieniem produkcji NWR szacuje na 133 mln euro. Docelowo nowa kopalnia Dębieńsko, zgodnie z oczekiwaniami spółki, będzie wydobywać głównie węgiel koksujący, z częścią produkcji sprzedawaną jako węgiel energetyczny.

– Po zakończeniu rygorystycznego etapu prac nad rozwojem projektu jesteśmy w momencie, w którym możemy nacisnąć przycisk „Start”. To odzwierciedla nasze zaufanie do jakości zasobów i ugruntowanej siły rynku węgla koksującego. To niezwykle ważny moment w historii wzrostu i rozwoju NWR, odzwierciedlający nasze zaangażowanie w inwestowanie w rozwój naszej działalności w Polsce – powiedział Mike Salamon, prezes NWR. Dał jednocześnie do zrozumienia, że spółka wierzy w siłę rynku węgla koksującego w Europie, który pozostanie interesującym rynkiem w nadchodzących latach, z uwagi na prognozowane zwiększenie produkcji stali w Europie.NWR posiada 50-letnią koncesję na wydobycie węgla na terenie Dębieńska, przyznaną przeszło dwa lata temu, w 2008 r.

Na mocy tej koncesji spółka może natychmiast rozpocząć prace wydobywcze, ale czeka na istotne dokumenty z Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Gospodarki, pozwalające na przyspieszenie procedur związanych z zakupem gruntów pod budowę nowej kopalni. W 2010 r. NWR złożyła wniosek o poprawkę do wspomnianej koncesji z 2008 r., co z kolei pozwoli na wydobycie dodatkowych złóż w kopalni Dębieńsko. Zgoda właściwych organów na poprawkę do koncesji spodziewana jest w połowie 2012 r., po zakończeniu prac nad raportem środowiskowym.
Otwarcie kopalni wiąże się z poważnymi inwestycjami. W ramach nakładów inwestycyjnych spółka chce kupić cały sprzęt górniczy, potrzebny do uruchomienia pełnej produkcji, a jeszcze przed rozpoczęciem produkcji wyda odpowiednie środki na modernizację istniejących szybów kopalnianych – pozostałości po zlikwidowanej kopalni – oraz na modernizację, obsługę i konserwację infrastruktury elektrycznej, systemu pompowania wody i systemu wentylacji.

NWR planuje sfinansowanie projektu Dębieńsko ze środków z bieżącej działalności, wspomaganych kredytem. Realizacja tej inwestycji nie byłaby możliwa bez zaangażowania licznych światowych i regionalnych ekspertów, specjalizujących się w górniczej infrastrukturze naziemnej, przeróbce węgla, budowie pochylni i szybów, modelowaniu rezerw oraz planowaniu kopalń i obiektów kolejowych. Wymienieni specjaliści brali udział w opracowywaniu badań, które są częścią Szczegółowego Studium Wykonalności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.