Program: resort środowiska i NFOŚiGW podpisały umowę

1423819142 grabowski maciej 03 mos

fot: Ministerstwo Środowiska

Podpis pod umową złożył m.in. minister środowiska Maciej Grabowski

fot: Ministerstwo Środowiska

Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW zawarły w czwartek umowę dot. realizacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020 w zakresie ochrony środowiska, w tym adaptacji do zmian klimatu. W programie przeznaczono na te cele ok. 3,5 mld euro.

Porozumienie w ministerstwie środowiska podpisali minister Maciej Grabowski oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Małgorzata Skucha.

Umowa określa szczegółowe zasady współpracy we wdrażaniu projektów w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. NFOŚiGW, jako instytucja wdrażająca, będzie wykonywać zadania związane z oceną projektów, podpisywaniem umów o dofinansowanie, monitorowaniem ich realizacji, przekazywaniem środków finansowych na rzecz beneficjentów, kontrolowaniem i rozliczaniem przedsięwzięć korzystających ze wsparcia finansowego oraz informacją i promocją.

Fundusz będzie też uczestniczył w realizacji działań na rzecz dostosowania do zmian klimatu. Mają one polegać m.in. na zabezpieczeniu się przed klęskami żywiołowymi, inwestycjach wodno-ściekowych, odpadowych oraz rozwoju terenów zielonych w miastach.

Część zadań dotyczących ochrony przyrody NFOŚiGW będzie dzielił z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ).

Ministerstwo Środowiska w obszarze wdrażania POIiŚ na lata 2014-2020 pełni rolę instytucji pośredniczącej. Odpowiada za prawidłową realizację części środowiskowej programu, m.in. poprzez określanie kluczowych zasad jego wdrażania, koordynację i nadzór nad działaniami NFOŚiGW oraz CKPŚ.

Komisja Europejska zatwierdziła POIiŚ na lata 2014-2020 w grudniu 2014 r. To - jak tłumaczyła wtedy szefowa MIR Maria Wasiak - największe źródło funduszy dla Polski na inwestycje w infrastrukturę transportową, ochronę środowiska, energetykę i gospodarkę niskoemisyjną. Łącznie na jego realizację przeznaczono przeszło 27 mld euro, w tym na sektor środowiska ok. 3,5 mld euro.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.