Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 706.85 USD (+0.14%)

Srebro

87.49 USD (-0.89%)

Ropa naftowa

106.18 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.70%)

Miedź

6.58 USD (-0.60%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.00 PLN (0.00%)

KGHM Polska Miedź S.A.

380.00 PLN (+5.56%)

ORLEN S.A.

144.68 PLN (+0.47%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (-0.32%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.55 PLN (-1.32%)

Enea S.A.

21.38 PLN (-0.56%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.90 PLN (-3.78%)

Złoto

4 706.85 USD (+0.14%)

Srebro

87.49 USD (-0.89%)

Ropa naftowa

106.18 USD (+0.52%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+0.70%)

Miedź

6.58 USD (-0.60%)

Węgiel kamienny

112.50 USD (-0.44%)

Profesor Piotr Faliszewski będzie pracować nad obliczeniową teorią wyboru społecznego

1607516420 piotrfaliszewskiagh

fot: AGH/ARC

Profesor Piotr Faliszewski znalazł się w ostatnim czasie na liście najwyżej cytowanych na świecie naukowców

fot: AGH/ARC

Profesor Piotr Faliszewski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został laureatem prestiżowego ERC Consolidator Grant przyznawanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Naukowiec z AGH będzie pracować nad obliczeniową teorią wyboru społecznego. Wyniki projektu znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach życia związanych z koniecznością dokonywania wyboru - począwszy od wyborów w małych społecznościach lokalnych, poprzez biznes, a nawet rozgrywki sportowe - poinformowała portal netTG.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy AGH.

Badania systemów wyborczych to dziedzina, którą prof. P. Faliszewski rozwija od ponad piętnastu lat, najpierw w trakcie studiów doktoranckich na University of Rochester, a od ponad dekady w Katedrze Informatyki (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH). Wyniki projektu znajdą zastosowanie w dziedzinach związanych z koniecznością dokonywania wyboru, począwszy od wyboru finalistów w danym konkursie, np. wybór filmów nominowanych do Oskara, przez wybór kandydatów do zatrudnienia, wyłonienie reprezentantów danej społeczności, np. elektorów na uczelni, po decyzje, jakie projekty otrzymają finansowanie w ramach budżetów obywatelskich.

O ile teoria wyboru komitetów rozwija się bardzo dynamicznie i prowadzi do interesujących wyników matematycznych, to wdrażanie jej wyników jest dużo trudniejsze. W praktyce często wykorzystuje się rozwiązania tymczasowe, niekoniecznie dobrze pasujące do natury problemu i potrzeb, potencjalnie dające dość niesprawiedliwe wyniki. Dzieje się tak między innymi dlatego, że istniejąca teoria jest dość abstrakcyjna, a rozdźwięk między wynikami matematycznymi a potrzebami praktyki jest duży.

- W ramach projektu będziemy się starać powiązać teorię z zastosowaniami praktycznymi. W szczególności będziemy szukać efektywnych algorytmów, które pozwolą sprawiedliwie i w zrozumiały dla wyborców sposób podejmować decyzje, którzy kandydaci, zawodnicy czy projekty obywatelskie powinny zostać wybrane – wyjaśnia laureat prof. Faliszewski.

Zwycięski projekt zakłada stworzenie i opracowanie mechanizmów podejmowania decyzji w konkretnych dziedzinach: w instytucjach lokalnych, sporcie, kulturze czy wyszukiwaniach internetowych itp. Autor badań planuje opracować algorytmy, które pozwolą wykorzystać stworzone reguły podejmowania decyzji w praktyce. 

 - Jestem ogromnie dumny z naszej młodej kadry naukowej. To już drugi grant ERC, który przypada w udziale w tym roku naszym naukowcom. Profesor P. Faliszewski realizuje niezwykle wymagającą, ale w praktyce użyteczną dyscyplinę wywodzącą się z matematyki. W praktyce jednak wykorzystywaną w ekonomii, biznesie czy informatyce, a także na gruncie codziennego życia i decyzji podejmowanych przez instytucje czy gremia decyzyjne. Jestem przekonany, że wsparcie uzyskane z Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych przyniesie już niebawem wspaniałe efekty w postaci rozwoju polskiej nauki, także na arenie międzynarodowej - podkreśla rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Consolidator Grant ERC przyznawany jest wybitnym badaczom w dowolnej dziedzinie naukowej z co najmniej siedmioletnim dorobkiem naukowym po doktoracie. W tegorocznym konkursie dofinansowanie otrzyma 327 projektów o łącznej wartości 655 mln euro z 23 krajów Europy. ERC przyznało prof. P. Faliszewskiemu środki w wysokości blisko 1,4 mln euro na projekt trwający 5 lat. Zespół powołany w najbliższych miesiącach do pracy nad projektem będzie składał się głównie z doktorantów oraz studentów AGH. Poza naukowcem z Akademii tegorocznymi laureatami grantu Consolidator z Polski są  dr Sebastian Glatt z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto dodać, że prof. P. Faliszewski znalazł się w ostatnim czasie także na liście najwyżej cytowanych na świecie naukowców. Opracowana przez Stanford University prestiżowa lista najwyżej cytowanych na świecie naukowców (science-wide author databases of standardized citation indicators) uwzględnia uszeregowane nazwiska 2 proc. najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Ponadto prof. Faliszewski był także laureatem Nagrody Naukowej Polityki w kategorii nauk technicznych oraz nagrody naukowej im. Friedricha Wilhelma Bessela przyznawanej przez Fundację im. Alexandra von Humboldta. Piotr Faliszewski jest także laureatem programu Powroty/Homing Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Bezpieczni na etacie - rusza kampania PIP

Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zaprasza do zapoznania się z nową kampanią informacyjno-edukacyjną Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Bezpieczni na etacie".

Przewodniczący rady nadzorczej JSW złożył rezygnację. Powodem różnica zdań co do restrukturyzacji spółki

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował w środę 13 maja, że Andrzej Karbownik, przewodniczący Rady Nadzorczej JSW, złożył rezygnację.

Blik dołącza do projektu, który umożliwi przesyłanie pieniędzy za granicę

Blik dołącza do współpracy rozwijanej przez europejskie firmy płatnicze skupione wokół inicjatyw EuroPA i EPI; pracują one nad wspólnym modelem płatności, który połączy lokalne portfele cyfrowe z różnych krajów Europy - poinformował w środę Polski Standard Płatności, operator Blika.

Na wojnie w Iranie traci świat, ale zarabiają Chiny

Kryzys nie może się zmarnować. Wojna to zyski, ale jeśli chodzi o konflikt na linii Iran - USA - Izrael, te zyski trafią do kieszeni Chin. A pochodzić będą z urządzeń do produkcji zielonej energii.