Produkcja miedzi i srebra w Polsce była na rekordowym poziomie

fot: Jarosław Galusek/ARC

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie

fot: Jarosław Galusek/ARC

W 2023 roku produkcja miedzi i srebra w Polsce była na rekordowym poziomie w 60-letniej historii firmy - ocenił w czwartek zarząd KGHM Polska Miedź. Jak podano, w kraju wydobyto tyle samo urobku, co przed rokiem, ale wyprodukowano z niego rekordowe 592 tys. ton miedzi.

W 2023 r. KGHM miał 33,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz blisko 5,4 mld zł EBITDA. Przekroczono zakładane wcześniej wolumeny produkcji, jeśli chodzi m.in. o miedź i srebro.

W czwartek na konferencji prasowej zarządu firmy, podczas której prezentowano ubiegłoroczne wyniki, prezes zarządu KGHM Andrzej Szydło powiedział, że w 2023 roku wydobyto porównywalne z poprzednim rokiem 30,4 mln ton urobku, ale wyprodukowano więcej miedzi.

W grupie KGHM było to 711 tys. ton miedzi, czyli o trzy procent mniej niż w roku 2022 - głównie ze względu na wyniki w KGHM International i Sierra Gorda. Skompensowana częściowo ta niższa produkcja (za granicą - PAP) została produkcją krajową, która wyniosła 592 tys. ton miedzi metalicznej i była wyższa o jeden procent w stosunku do roku 2022, i była tak naprawdę rekordową produkcją w KGHM Polska Miedź S.A. - powiedział Szydło.

Wiceprezes ds. produkcji Mirosław Laskowski podkreślił, że w Polsce firma wyprodukowała więcej miedzi i srebra niż zakładał budżet, natomiast blisko 30 proc. mniejszą produkcję niż przewidywano zanotowano w kopalni Robinson należącej do KGHM International.

W Polsce należy podkreślić fakt, że produkcja miedzi elektrolitycznej i srebra była na historycznym poziomie odnotowanym w 60-letniej historii Polskiej Miedzi. W Sierra Gorda wyniki były zgodnie z budżetem, choć o 13 procent poniżej niż w 2022 roku, ale to wynik pozyskiwania urobku o mniejszej zawartości miedzi. Z kolei produkcja molibdenu na Sierra Gorda była wyższa, bo więcej było molibdenu w pozyskiwanym urobku - powiedział Laskowski.

Wyjaśnił, że spadek blisko 30 proc. produkcji (rok do roku) w kopalni Robinson wiąże się z problemami z parkiem maszynowym.

Grupa Kapitałowa KGHM zrealizowała i przekroczyła zakładane na 2023 rok wolumeny produkcji we wszystkich głównych liniach produktowych, tj.: miedź w koncentracie 395,4 tys. ton w porównaniu do 390 tys. ton w planie produkcji; srebro w koncentracie 1 319,9 ton w porównaniu do 1 261 tonami w planie produkcji; miedź elektrolityczna 592,4 tys. ton w porównaniu do 582 tys. ton w planie produkcji, w tym także ze wsadów własnych (385,5 tys. ton vs 385 tys. ton planowanych); srebro metaliczne 1 403,3 ton w porównaniu do 1 301 ton w planie produkcji.

Spółka miała w 2023 roku 33,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży oraz blisko 5,4 mld zł EBITDA Grupy KGHM. Saldo środków pieniężnych na koniec ubiegłego roku wyniosło 1,7 mld zł (wzrost o 0,5 mld zł). Spółka utrzymuje również bezpieczny poziom zadłużenia. Wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec 2023 roku wyniósł 1,1.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Firma posiada aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.