Prezydent uczcił pamięć ofiar wypadku

+12 Zobacz galerię

Galeria
(15 zdjęć)

W poniedziałek, 4 grudnia, w święto patronki górników, prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, by na miejscu uczcić pamięć ofiar wypadku sprzed tygodnia.

Przypomnijmy, 28 listopada w wyniku rozszczelnienia rurociągu zginęło tam czterech górników, a dwóch innych odniosło obrażenia.

Wypadek zbiorowy na terenie ZG Sobieski miał miejsce na poziomie 500 m ok. godz. 15.45. Uczestniczyło w nim łącznie 6 osób, z czego 5 pracowników ZG Sobieski i jedna osoba z firmy zewnętrznej.

– Spotkałem się tu z zarządem spółki i kierownictwem kopalni oraz zastępami ratownictwa górniczego, które brały udział w akcji ratunkowej. Sześć dni temu doszło do wypadku, w którym zginęło czterech górników z tej kopalni. To największy w tym roku zbiorowy wypadek śmiertelny w polskim górnictwie – mówił prezydent.

Podsumował liczbę wypadków w polskich kopalniach w tym roku. Było to 11 wypadków śmiertelnych w pozostałych kopalniach i 4 w ZG Sobieski. Co daje łącznie 15 osób, które zginęły przy pracy w przemyśle wydobywczym.

– Jest to bardzo szczególna i smutna Barbórka. Przybyłem tutaj, żeby być z ratownikami, społecznością górniczą tej kopalni i tego miasta – dodał.

Prezydent podkreślił, że łączy się z całą społecznością kopalni Sobieski, spółki Tauron Wydobycie i Jaworzna. Mówił, że jest to dla niego osobiście szczególne bliskie miejsce ze względu na to, że właśnie tu pracował jego ojciec chrzestny, który jest już na emeryturze.

– To brat mojej mamy, która wychowała się w Jaworznie. W jakimś sensie czuję się częścią tej społeczności. Dlatego jest to szczególnie smutny czas. Ale w praca w górnictwie, zwłaszcza węgla kamiennego, ma niestety tę specyfikę, że tu wypadki śmiertelne się zdarzają. To jest trudna, niebezpieczna praca wymagająca szczególnych kwalifikacji i  umiejętności, ale też szczególnych predyspozycji osobistych - dodał Andrzej Duda.

Prezydent dziękował za to, że dzieci i rodziny zmarłych górników zostały zaopiekowane przez spółkę.

Z okazji Barbórki Andrzej Duda złożył górnikom życzenia: by zawsze wracali z szychty do domu, a św. Barbara miała ich i ich rodziny w swojej opiece.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.