Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.95 USD (-0.01%)

Srebro

85.76 USD (+0.45%)

Ropa naftowa

98.65 USD (+1.83%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.89 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.95 USD (-0.01%)

Srebro

85.76 USD (+0.45%)

Ropa naftowa

98.65 USD (+1.83%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.46%)

Miedź

5.89 USD (+0.04%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Prezes PGNiG: Transformacja energetyczna nie będzie możliwa bez gazu

fot: Maciej Dorosiński

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że Program dla Śląska to największy program wsparcia, który do tej pory został przygotowany przez administrację rządową i będzie w najbliższych latach realizowany przy wsparciu różnych instytucji

fot: Maciej Dorosiński

- Skuteczna transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez gazu - nie tylko ziemnego, ale także biometanu i wodoru, których znaczenie będzie rosnąć, zarówno w energetyce, jak i w ciepłownictwie i transporcie - ocenia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński.

- Ważne, że na poziomie Unii Europejskiej gaz został uznany jako paliwo przejściowe w okresie transformacji energetycznej (...). Nie uda nam się dokonać skutecznej transformacji bez gazu - mówił prezes PGNIG podczas jednej z sesji rozpoczętego we wtorek, 8 września, w Karpaczu Forum Ekonomicznego.

Kwieciński przytoczył dane, zgodnie z którymi w ciągu minionych 10 lat światowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery zmniejszyła się o 500 mln t właśnie dzięki przejściu na gaz. - To wielkość równoważna wprowadzeniu 200 milionów samochodów elektrycznych - powiedział Kwieciński, podkreślając, że wykorzystanie gazu daje szybkie postępy w redukcji emisji CO2.

Prezes PGNiG przypomniał, że spółka - we współpracy z PKN Orlen - zamierza rozwijać program biometanowy (w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu może sięgnąć 4 mld m sześc.), a pozyskany w ten sposób biogaz ma być w sieciach mieszany z gazem ziemnym. Docelowo PGNiG chciałoby wprowadzać do sieci także wodór.

Kwieciński podkreślił rolę gazu w transformacji ciepłownictwa, obecnie opartego przede wszystkim na węglu kamiennym, a także w transporcie publicznym, który docelowo również może być zasilany wodorem, a obecnie coraz częściej korzysta ze sprężonego gazu ziemnego (CNG). - Co trzeci kupowany w tym roku w Polsce autobus to pojazd zasilany CNG - powiedział szef gazowej spółki.

Prezes PGNiG zwrócił uwagę na rosnące zużycie i rolę energetyczną gazu w Polsce. - W tym roku zużycie gazu w elektroenergetyce było prognozowane na 7 proc., a już mamy 9 proc. Na 2020 r. prognozowano zużycie gazu na poziomie 19 mld m sześc., a już w ubiegłym roku zużycie wyniosło 20 mld m sześc." - powiedział Kwieciński, prognozując dalszy wzrost zużycia nie tylko gazu ziemnego, ale także biogazu i wodoru.

Według prezesa, krajowe zużycie gazu, wynoszące obecnie ok. 20 mld m sześc. rocznie (wobec 15 mld m sześc. pięć lat temu) będzie nadal rosło, nawet rzędu 1 mld m sześc. Wiąże się to m.in. z realizacją projektów gazowych w elektrowniach Dolna Odra i Ostrołęka oraz stopniowym przestawianiem na gaz krajowego ciepłownictwa. Prognozy wskazują, iż zapotrzebowanie na gaz będzie dynamicznie rosło przez najbliższe 15 lat, następnie spodziewany jest trend spadkowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.