Prezes PGNIG o kontrakcie z duńskim Oerstedem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Cieszymy się z możliwości współpracy z tak wiarygodnym i wysoko cenionym partnerem jak Oersted - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Realizacja kontraktu z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie - tak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński skomentował zawarcie umowy z duńskim koncernem. Kontrakt opiewa na ok. 6,5 mld m sześc. gazu w latach 2023-2028.

- Po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, gaz dostarczony przez Oersteda będzie mógł trafić do Polski jako część naszego zdywersyfikowanego portfela dostaw - dodał Kwieciński.

- Cieszymy się z możliwości współpracy z tak wiarygodnym i wysoko cenionym partnerem jak Oersted, który odgrywa istotną rolę na duńskim rynku energetycznym - zaznaczył prezes PGNiG.

Umowa, podpisana przez PST - niemiecką spółkę PGNiG - przewiduje dostawy w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 października 2028 r. całkowitego wolumenu rzędu 6,5 mld m sześc. W ocenie polskiej spółki umowa wzmocni pozycję PST, w szczególności na duńskim rynku hurtowym.

Duński system przesyłowy łączy się z niemieckim poprzez interkonektor w Ellund, a w przyszłości będzie również połączony ze złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz z Polską dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe - przypomniało PGNiG.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z porozumienia, które umożliwi nam współpracę z uznaną firmą obrotu gazem, jaką jest PST. Po ponownym uruchomieniu wydobycia z złoża Tyra, wolumen dostępnego na rynku paliwa gazowego pochodzącego z duńskiej części Morza Północnego wyraźnie wzrośnie - podkreślił wiceprezes i dyrektor wykonawczy Oersted Markets & Bioenergy Morten Buchgreitz. Zaznaczył, że PST otrzyma znaczącą część wolumenu z Tyra, przypadającego na Oersted.

Zgodnie z umową, duński koncern dostarczy gaz, który kontraktuje od firm prowadzących wydobycie w duńskiej części Morza Północnego, m.in. na Tyra - największym duńskim złożu gazowym. Obecnie na złożu prowadzona jest modernizacja infrastruktury wydobywczej, co umożliwi kontynuowanie produkcji przez co najmniej 25 lat. Eksploatacja została wstrzymana w 2019 r. a jej ponowne uruchomienie planowane jest na 2022 r.

PGNiG przypomniało, że równolegle do rozwoju działalności na rynkach północnej Europy, PST wzmacnia swoją obecność na hurtowych rynkach gazu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 r. spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji, a w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski.

Oersted podkreślił, że zgodnie z polityką dekarbonizacji, prowadzoną przez firmę, nie inwestuje już ona w wydobycie ropy i gazu, a także nie zawiera nowych kontraktów na ich zakup, ani nie przedłuża istniejących. Gaz odsprzedawany PGNiG pochodzi z długoterminowych umów, których Oersted nadal jest stroną.

PGNiG jest największym w Polsce importerem i dostawcą gazu ziemnego.

Oersted (dawniej DONG) to największa duńska firma energetyczna. Koncern, w którym państwo kontroluje 50,1 proc. akcji jest m.in. największym światowym deweloperem morskich farm wiatrowych. W 2025 r. Oersted planuje całość swojej energii wytwarzać w źródłach bezemisyjnych, a w 2040 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Co czwarty Polak przeżyłby za oszczędności najwyżej przez trzy miesiące

Co czwarty Polak mógłby utrzymać się z oszczędności najwyżej przez trzy miesiące po utracie głównego źródła dochodu, a 14 proc. nie posiada żadnych rezerw finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

Przewodniczący Rady Nadzorczej JSW będzie wiceprezesem energetycznej spółki

Rada Nadzorcza Tauron Polska Energia z dniem  1 lipca 2026 roku powołała Łukasza Czopika na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zgodności i ciągłości działania operacyjnego. Czopik to wieloletni menadżer z doświadczeniem zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.