Prezes PERN: w najbliższym roku spółka znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

1533216348 rurociag pern pl

fot: PERN

Nowy rurociąg paliwowy jest niezbędny dla terminalu PKN Orlen w Trzebini, który musi zaspokoić rosnące zapotrzebowanie w województwach śląskim i małopolskim.

fot: PERN

- W najbliższym roku PERN znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski - zapowiedział prezes spółki Igor Wasilewski. PERN poinformował we wtorek o szczegółach realizowanego tam "Programu Megainwestycji", w tym rozbudowy pojemności magazynowych na ropę naftową i paliwa.

PERN przypomniał, że w 2020 r. przeznaczy ponad 1 mld zł na inwestycje i remonty. Wyliczył jednocześnie, że zaktualizowane plany nakładów inwestycyjnych w latach 2018-22, czyli w okresie obecnej strategii spółki, to ok. 3,1 mld zł.

"Plan inwestycyjny PERN przyjęty na 2020 r. jest wyższy o 110 proc. niż prognozowana realizacja w 2019 r. i czterokrotnie wyższy niż inwestycje zrealizowane w 2018 r. Kluczowymi pozycjami w tym planie są: rozbudowa Terminala Naftowego w Gdańsku, rozbudowa nowych pojemności na paliwa płynne, budowa rurociągu Boronów - Trzebinia oraz budowa rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Gdańsk-Płock" - podała spółka. Według niej, same nakłady na inwestycje w 2020 r. wyniosą tam blisko 550 mln zł.

- W najbliższym roku w sposób znaczący zwiększymy bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - podkreślił prezes PERN Igor Wasilewski, cytowany w komunikacie spółki. Zapowiedział przy tym, że pod koniec pierwszej połowy 2020 r. w należącej do spółki Bazie Gdańsk do eksploatacji trafią dwa zbiorniki na ropę naftową - każdy po 100 tys. metrów sześc., a jesienią uruchomione zostaną kolejne zbiorniki w Terminalu Naftowym, także w Gdańsku.

- Po oddaniu w 2023 r. do eksploatacji rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na trasie Płock-Gdańsk, będziemy mieli możliwość pełnej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do naszego kraju - oświadczył Wasilewski.

PERN poinformował, że w 2020 r. poza projektami z "Programu Megainwestycje" zamierza zrealizować także szereg projektów inwestycyjno-modernizacyjnych o wartości 350 mln zł. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat chce zainwestować także 20 mln zł w ochronę środowiska na terenie baz paliw. Wśród najważniejszych zadań wymienił m.in. modernizację istniejących instalacji odzysku par benzyn, które redukują emisję oparów paliwa w postaci gazowej do atmosfery.

Odnosząc się do aktualnie realizowanych przedsięwzięć, spółka podała m.in., iż dobiega właśnie końca skomplikowany proces montażu dachu na nowym zbiorniku o pojemności 32 tys. m sześc. do magazynowania oleju napędowego w jej bazie paliw w Koluszkach. Budowa obiektu zakończy się do połowy 2020 r.

PERN podkreślił, że nowy zbiornik w bazie paliw Koluszkach to jeden z elementów realizowanego tam "Programu Megainwestycje", których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. "Dobiega końca skomplikowany proces montażu dachu na nowym zbiorniku, przeznaczonym do magazynowania oleju napędowego, w bazie paliw PERN w Koluszkach. To jeden z kamieni milowych budowy obiektu, która zakończy się do połowy przyszłego roku. Po zakończeniu tego przedsięwzięcia do użytku klientów trafi 32 tys. m sześc. nowej pojemności magazynowej" - zaznaczyła spółka.

PERN wyjaśnił, że montaż dachów na zbiornikach to trudny i złożony proces, w którym kluczową rolę odgrywają warunki pogodowe - do wykonania tego zadania potrzebny jest dźwig klasy 650 ton o maksymalnej wysokości haka ponad 170 m; montowany dach na zbiorniku w bazie paliw w Koluszkach waży ok. 210 t.

"Budowa zbiornika w Koluszkach jest elementem realizowanego przez PERN drugiego etapu budowy zbiorników na paliwa płynne. Wszystkie inwestycje w ramach tego etapu zostaną zakończone w połowie 2021 r. i zwiększą one potencjał magazynowy PERN w obszarze paliw aż o 12 proc." - podkreśliła spółka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.