Prezes Parku Śląskiego złożyła rezygnację

fot: Janusz Szymonik

Prezes Agnieszka Bożek kierowała Parkiem Śląskim od lutego 2020 r.

fot: Janusz Szymonik

Agnieszka Bożek. prezes zarządzającej Parkiem Śląskim samorządowej spółki, złożyła rezygnację - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie.

W oświadczeniu Bożek m.in. wskazała, że Park Śląski, który prowadzi kilkuletni, wart ponad 200 mln zł program rewitalizacji, potrzebuje środków niezbędnych do kontynuacji rozpoczętych przemian.

Chodzi o należącą do samorządu woj. śląskiego spółkę Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW), która zarządza należącym do województwa Parkiem Śląskim - położonym na pograniczu Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich największym śródmiejskim kompleksem parkowym w kraju.

W czwartek spółka WPKiW poinformowała, że pracująca od lutego 2020 r. na stanowisku jej prezesa Agnieszka Bożek z tym dniem złożyła rezygnację. W dołączonym oświadczeniu Bożek m.in. wymieniła przeprowadzone i rozpoczęte przedsięwzięcia, zapewniła też o poprawie wyniku finansowego spółki. - Pomimo wielu już wdrożonych zmian, Park Śląski potrzebuje środków finansowych, które są niezbędne do kontynuacji rozpoczętych przemian. Biorąc pod uwagę powyższe i ogromny wkład pracy, energii i serca, jakie włożyłam w pracę na rzecz Parku Śląskiego decyzja, którą podjęłam, nie była łatwa - zaznaczyła Bożek.

Rzecznik urzędu marszałkowskiego Sławomir Gruszka potwierdził rezygnację Bożek z funkcji. - Podczas wykonywania obowiązków prezesa Parku Śląskiego przez Agnieszkę Bożek zdynamizowane zostały prace inwestycyjne. Przyspieszono z realizacją wielu zadań. Uporządkowano dokumentację projektową, rozpoczęto kolejne przedsięwzięcia, ustabilizowano finanse. Ten rok po zamknięciu będzie najlepszym dla Parku Śląskiego w ostatnich latach. Dziękujemy Pani Prezes za zaangażowanie i efektywną pracę. Życzymy sukcesów na dalszej drodze zawodowej - napisał Gruszka.

Rozległy, 600-hektarowy Park Śląski wymaga znacznych prac rewitalizacyjnych. Trzy lata temu poprzednie władze regionu zawarły umowę z WPKiW na dofinansowanie modernizacji parku kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych (z inicjatywy Jessica). To największy program inwestycyjny w historii Parku Śląskiego.

Po przejęciu projektu obecny marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski mówił w maju 2019 r. o ostatnim dzwonku, aby należący do samorządu regionu park zyskał stabilnego partnera finansowego w postaci województwa śląskiego i aby co roku w jego budżecie znalazło się kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt milionów na konkretne dodatkowe inwestycje. Chełstowski deklarował, że środki te będą przekazywane na podwyższanie kapitału zakładowego spółki WPKiW.

W 2019 r. zarząd Parku Śląskiego zadeklarował realizację projektu modernizacji Parku Śląskiego o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie harmonogramem rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji Parku, jak też prac związanych z przebudową Planetarium (w osobnym unijnym projekcie o wartości prawie 99 mln zł).

Wiosną 2018 r. władze parku otrzymały - niezależnie od tamtego dofinansowania - dotację 14,6 mln zł do rewaloryzacji hali wystawowej Kapelusz (o planowanej wartości 21,1 mln zł) w konkursie dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego w woj. śląskim. Zamówiono dotąd zaprojektowanie tych prac.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala