Prezes Orlenu: Polska energetyka jest bardziej odporna niż kiedykolwiek

1747287035 upstream33

fot: Orlen

Grupa Orlen rozwija segment wydobywczy ropy i gazu

fot: Orlen

Polska energetyka jest bardziej odporna niż kiedykolwiek, pomimo niestabilności cen na świecie, ceny energii w Polsce konsekwentnie spadają - ocenił prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, podsumowując w poniedziałek rok nowej strategii koncernu.

Jak stwierdził Fąfara, fundamentem bezpieczeństwa energetycznego pozostaje gaz. - Dzięki nowym odwiertom i przejęciom w Norwegii powiększyliśmy zasoby o 7,5 mld m sześć. Używamy innowacyjnych technologii. Inwestycje w Norwegii i Polsce dały łącznie ponad 10 mld m sześć. nowych zasobów gazu - podkreślił.

Przypomniał, że Orlen buduje 3 GW nowych mocy gazowych, które pozwolą m.in. lepiej bilansować OZE. Dla źródeł odnawialnych 2026 r. będzie przełomowy, zakończyliśmy instalację wszystkich fundamentów na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power, pierwszej morskiej farmie na polskim Bałtyku, która zacznie produkować energię - dodał Fąfara.

Jak zaznaczył prezes Orlenu, w obszarze energetyki jądrowej nadal celem jest, aby pierwszy reaktor BWRX-300 w Europie powstał we Włocławku.

Przypomniał także, że surowce do produkcji 75 proc. biopaliw Orlen kupuje za 5 mld zł rocznie od polskich rolników, 1 mld zł rocznie wydaje u polskich firm na remonty, a 2,5 mld zł trafia do polskich podmiotów logistycznych. Rocznie Orlen inwestuje 1013 zł w przeliczeniu na każdą Polkę i Polaka - dodał prezes Fąfara. - Nawiązaliśmy strategiczną współpracę z Naftohazem z Ukrainy. W tym roku planujemy dostarczyć na Ukrainę ponad 1 mld m sześć. gazu. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu budujemy silną pozycję na rynku ukraińskim - podkreślał Fąfara.

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun przypomniał z kolei, że jednym z priorytetów rządu jest polski local content (udział krajowych firm w inwestycjach), a Orlen jest jednym z przykładów wdrażania tego podejścia. Jak poinformował w tym tygodniu ministerstwo powinno przedstawić definicję local content, nad którą pracowało przez ostatnie miesiące. Inwestorzy odzyskali zaufanie do Orlenu - dodał Balczun, przypominając, że w 2025 r. kapitalizacja koncernu przekroczyła 100 mld zł.

Minister energii Miłosz Motyka ocenił z kolei, że Polska stałą się 20. gospodarką świata także dzięki odważnym strategiom, takim jak strategia Orlenu. - To co zostało wypracowane dzięki staraniom wszystkich pracowników Orlenu i MAP to budowa firmy, która dziś jest wizytówką Polski, za co należą się słowa uznania i podziękowania - oświadczył Motyka. - Orlen to perła w koronie polskiej gospodarki - stwierdził minister.

Jak dodał, ministerstwo zaproponuje ustawę, przyspieszającą inwestycje w energetyce, ponieważ - jak stwierdził - transformacja energetyczna nie może się przeciągać. Chodzi o szybsze wydawanie zgód i pozwoleń, procedur administracyjnych - wyjaśnił. Zaznaczył, że dziś już nie ma sporu o to, że integracja OZE z siecią daje w efekcie niższe ceny energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.