Prezes KGHM: Jesteśmy otwarci na rozmowy o podatku od kopalin

1724312614 andrzejszydlo kghm

fot: KGHM

– Drugi kwartał zamykamy dobrymi wynikami, które są efektem nowego podejścia zarządu do spraw kluczowych dla KGHM - powiedział Andrzej Szydło, prezes KGHM

fot: KGHM

 Musimy znaleźć kompromis pomiędzy podatkiem od kopalin a otwarciem przestrzeni dla inwestycji w spółce; jesteśmy otwarci na rozmowy o różnych wariantach tego podatku - mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska prezes KGHM Andrzej Szydło.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla Business Insider Polska prezes KGHM Andrzej Szydło przypomniał, że podatek od kopalin został wprowadzony w roku 2012, “kiedy KGHM był spółką nadpłynną, pojawiło się w firmie relatywnie dużo wolnej gotówki, co wynikało z dobrej koniunktury - ceny miedzi wzrosły po katastrofalnych poziomach z końca lat 90-tych i początku 2000-nych, ale również sprzedaży udziałów w Polkomtelu“.

- Zbiegło się to też w czasie ze sprzedażą przez Skarb Państwa 10 proc. udziałów KGHM-u. Bardzo dobre wyniki KGHM nie przekładały się w dokładnie takiej samej proporcji na dywidendę, która kwotowo trafiała do Skarbu Państwa - powiedział.

Jego zdaniem, w tamtym okresie wspomniany podatek “nie był wcale takim złym pomysłem, stosuje się go zresztą w wielu innych krajach“.

- Z czasem jednak podatek zaczął stanowić coraz większy odsetek kosztów KGHM. W górnictwie koszty z roku na rok stale rosną - ruda jest głębiej i dalej od szybów. Mamy do czynienia z coraz wyższymi temperaturami i rosnącymi wymaganiami środowiskowymi, również związanymi z raportowaniem ESG. Od 2017 r. podatek od kopalin stawał się coraz bardziej dotkliwy, więc być może stanowi to pewne wytłumaczenie, dlaczego odważnych decyzji inwestycyjnych nie podejmowano - wskazał prezes KGHM.

Pytany, na jakim etapie są rozmowy KGHM z ministrami finansów i aktywów państwowych na temat zmiany obecnej formuły podatku od kopalin, odparł:

- Jesteśmy bardzo otwarci na rozmowy o różnych wariantach tego podatku. Stąpamy twardo po ziemi, trwa wojna w Ukrainie i nie wiemy, co nas jeszcze czeka. Nie wiemy, co zrobi prezydent Trump i czy Unia Europejska, w tym Polska nie będzie musiała wydawać jeszcze więcej na zbrojenia. Miedź - surowiec krytyczny - jest Europie bardzo potrzebna. Mamy wiele lat spóźnienia w procesach inwestycyjnych i żeby ta firma mogła produkować duże wolumeny miedzi potrzebuje inwestycji. Tym bardziej, że rynek potrzebuje naszych produktów. Unia Europejska jest importerem miedzi a KGHM z największymi złożami w Europie jest krytycznie ważny. Dlatego tu i teraz musimy znaleźć kompromis pomiędzy podatkiem a otwarciem przestrzeni dla inwestycji w spółce. Od tego zależy zakres inwestycji, o których chcemy mówić w zaktualizowanej strategii.

Szydło nie wykluczył, że spółka będzie musiała o rok czy dwa przesuwać inwestycje, które nie są na “ścieżkach krytycznych“.

- Na pewno środki z obniżonego podatku zostaną przeznaczone na inwestycje i rozwój KGHM-u w długoterminowej perspektywie. Nie chcemy za 15 lat być zdziwieni, że czegoś zaczyna brakować. Wolę więc poczekać z ogłoszeniem strategii KGHM-u - zaznaczył.

Prezes KGHM wskazał też priorytetowe dla miedziowej spółki inwestycje. To - jak wymieniał Szydło - budowa trzech szybów.

- Bez tych szybów dalszy postęp zarówno w ramach obecnych koncesji eksploatacyjnych, jak i przyszłościowych koncesji eksploracyjnych i wydobywczych, po prostu nie stanie się faktem, bo nie sięgniemy po te zasoby - mówił.

Szydło poinformował, że nakłady inwestycyjne tzw. utrzymaniowe w KGHM to dziś kwota rzędu 3 mld zł rocznie. - Natomiast jeśli mówimy o inwestycjach rozwojowych, które zaowocują dodatkową produkcją w przyszłości, nie chcę podawać precyzyjnych kwot przed ogłoszeniem strategii. Przy stale rosnących kosztach np. pracy musimy zwiększać wydobycie, aby utrzymać rentowność. Jednocześnie KGHM musi także zwiększać efektywność - mówił prezes. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.