Prenotyfikacja umowy jest warunkiem rozpoczęcia likwidacji kopalń węgla kamiennego w województwie śląskim. Wiceminister Pyzik o szansach na zgodę Komisji Europejskiej

fot: Kajetan Berezowski

- W negocjacjach poruszyliśmy wiele kwestii dotyczących prenotyfikacji umowy społecznej i otrzymaliśmy zgodę na złożenie dokumentów prenotyfikacyjnych – powiedział dziennikarzowi netTG.pl wiceminister Piotr Pyzik

fot: Kajetan Berezowski

Jak już informowaliśmy, w ub. tygodniu w  Brukseli odbyły się rozmowy wiceministra aktywów, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotra Pyzika z dyrektorem generalnym unijnej Dyrekcji ds. Konkurencyjności Olivierem Geursentem. Politycy omówili działania związane z transformacją sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

- W negocjacjach, nad którymi kierowanie przejąłem, poruszyliśmy wiele kwestii dotyczących prenotyfikacji umowy społecznej i otrzymaliśmy zgodę na złożenie dokumentów prenotyfikacyjnych – powiedział dziennikarzowi netTG.pl Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.

- W związku z tym wszystkie podległe mi zespoły robocze rozpoczęły intensywne działania. W poniedziałek, 6 grudnia, będę rozmawiał z panem wicepremierem Jackiem Sasinem i będą podjęte decyzje – dodał wiceminister.

Prenotyfikacja umowy jest warunkiem rozpoczęcia stopniowej likwidacji kopalń węgla kamiennego w województwie śląskim. Proces ten ma się zakończyć w 2049 r. Kluczowym elementem zawartej w maju umowy społecznej jest pakiet osłon socjalnych dla pracowników z likwidowanych kopalń oraz stworzenie dodatkowego systemu wsparcia dla specjalistycznych przedsiębiorstw górniczych kooperujących z górnictwem węgla kamiennego oraz dla gmin górniczych.

- Mamy z pewnością szanse wpłynąć na pewne procesy, ale zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach. Zostaliśmy w Brukseli bardzo ciepło przyjęci. W trakcie rozmów poruszyłem wszystkie istotne kwestie. Przedstawiłem problem dekarbonizacji. W swych konsekwencjach przyczyni się ona z pewnością do transformacji cywilizacyjnej Śląska, co przyniesie określone konsekwencje. To też są działania, które wraz z panem wicepremierem Jackiem Sasinem uruchamiamy. Bardzo ważne, aby nasza gospodarka była konkurencyjna w przestrzeni europejskiej i światowej. Jest też kwestia zmian klimatycznych. Dla mnie bardzo ważnym czynnikiem jest transformacja społeczna. Chodzi o to, żeby w przestrzeni społecznej proces dekarbonizacji został dobrze przygotowany i przeprowadzony dla dobra mieszkańców, zwłaszcza Górnego Śląska i nie tylko. Musimy mieć na uwadze tysiące osób zatrudnionych wokół górnictwa. Szczególnie ważną sprawą jest bezpieczeństwo energetyczne kraju, ceny energii, aby nie doszło do ubóstwa energetycznego. Szczegóły przedstawię w środę na spotkaniu z sygnotariuszami tych porozumień – zapowiedział wiceminister aktywów państwowych.

Komisja Europejska zapowiedziała, że niezwłocznie po otrzymaniu wniosku przystąpi do jego rozpatrzenia w najkrótszym możliwym terminie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo schodzi coraz głębiej. W JSW dyskutowano o rozwiązaniach, które poprawią bezpieczeństwo wyrobisk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej odbyło się seminarium zorganizowane przez Główną Komisję Budownictwa Górniczego przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Eksperci, praktycy i liderzy sektora rozmawiali o zastosowaniu technologii tunelowych do poprawy warunków drążenia oraz zachowania stateczności wyrobisk korytarzowych.

Metan zbiera w górnictwie śmiertelne żniwo – z tym raportem warto się zapoznać

W ubiegłym roku w wyrobiskach górniczych kopalń węgla kamiennego miały miejsce dwa zapalenia metanu. W latach 2021-2025 odnotowano 11 zdarzeń związanych z zapaleniem metanu, z których jedno zainicjowało wybuch metanu. W wyniku tych zdarzeń zaistniało 21 wypadków śmiertelnych, 11 ciężkich i 41 powodujących czasową niezdolność do pracy.

Resort energii proponuje zmiany w harmonogramie pomocy publicznej dla PEJ

Ministerstwo Energii zaproponowało przesunięcie 3 mld zł wydatków na dokapitalizowanie Polskich Elektrowni Jądrowych z 2026 r. na 2030 r. - wynika z oceny skutków regulacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową.

Od soboty do poniedziałku ceny maksymalne paliw wyższe niż w piątek

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł - wynika z piątkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne wszystkich rodzajów paliw będą wyższe niż w piątek.