Premier o zagranicznych inwestorach

fot: Jarosław Galusek/ARC

Premier Beata Szydło zapewniła, że w przyszłym roku będzie realizowany "program 500+"

fot: Jarosław Galusek/ARC

Rząd stara się pozyskiwać zagranicznych inwestorów, by ożywiać gospodarkę i tworzyć miejsca pracy - powiedziała w poniedziałek (25 kwietnia) szefowa rządu Beata Szydło, pytana o doniesienia, że niemiecki koncern Daimler zdecydował o wybudowaniu w Polsce fabryki silników.

- Rozmawiamy z różnymi inwestorami, staramy się, by powstawały nowe miejsca pracy, szczególnie w tych regionach, w których jest duże bezrobocie; chcemy, by powstawały nowe firmy i nowe fabryki, by ożywiać polską gospodarkę - powiedziała premier.

Zaznaczyła, że informacje będą przekazywane, gdy umowy będą finalizowane.

- W tej chwili mogę powiedzieć tak: trwają rozmowy z różnymi podmiotami - zastrzegła.

Dziennik "Rzeczpospolita" podał, że niemiecki koncern Daimler AG zdecydował w piątek, iż wybuduje w Polsce fabrykę silników dla Mercedes Benz Manufacturing (MBM). Według informacji gazety, inwestycja miałaby powstać w okolicach Jawora na Dolnym Śląsku. "Rz" napisała, że w poniedziałek można oczekiwać potwierdzenia informacji przez Ministerstwo Rozwoju, które nadzorowało negocjacje.

Według gazety, o poszukiwaniu lokalizacji na budowę nowych fabryk na początku marca podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie mówił prezes MBM Markus Schaeffer. Jako jedną z potencjalnych lokalizacji podał wtedy Polskę, a o ostatecznym wyborze miały zdecydować konkurencyjna logistyka i dostępność wykształconej siły roboczej, niezbędnej do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa. Na nową fabrykę Niemcy mieliby wydać 800 mln euro, a zatrudnienie może tam znaleźć 1,5 tys. osób.

Rzeczniczka resortu rozwoju Marta Lau powiedziała PAP, że ministerstwo nie komentuje doniesień prasowych, a rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają.

- Jest za wcześnie, by komentować lub ogłaszać wynik - podała.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.