Górnictwo: Związkowcy oczekują, że premier będzie przewodniczył rozmowom o transformacji branży

fot: Maciej Dorosiński

Premier Mateusz Morawiecki ostatni raz był na Śląsku 18 czerwca. Brał wówczas udział w posiedzeniu Rady Wykonawczej ds. "Programu dla Śląska"

fot: Maciej Dorosiński

- Jesteśmy otwarci na dialog ze związkowcami o górnictwie, także na szczeblu rządowym, ale poczekajmy na efekty prac grupy roboczej, która ma wypracować rozwiązania w tej sprawie - powiedział w poniedziałek, 14 września, rzecznik rządu Piotr Müller.

W poniedziałek centrale związkowe działające na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim zdecydowały o wznowieniu działalności Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz ogłoszeniu pogotowia strajkowego w całym regionie. Decyzja związkowców wynika z negatywnej oceny dotychczasowego przebiegu prac wspólnego rządowo-związkowego zespołu, który ma wypracować rozwiązania dla górnictwa i energetyki.

Związki zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego, by osobiście przewodniczył toczącym się rozmowom - na spełnienie tego postulatu związkowcy dali szefowi rządu czas do 21 września.

O decyzję związkowców pytani byli w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie szef KPRM Michał Dworczyk i rzecznik rządu Piotr Müller. - Ta informacja jest dla mnie nowa, ale mogę zapewnić o jednym - pan premier jest człowiekiem dialogu, rozmawia ze wszystkimi grupami społecznymi i zawodowymi na tematy nawet najbardziej trudne. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że kolejne jakieś grupy zgłaszają się i deklarują gotowość do rozmowy - powiedział szef KPRM.

Rzecznik rządu przypomniał z kolei, że rząd powołał pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa. - My od samego początku wskazujemy na to, że transformacja energetyczna oraz los polskiego górnictwa jest dla nas bardzo ważny. My jesteśmy otwarci na ten dialog, ale również pamiętajmy o tym, że na początku w grupach roboczych trzeba ustalić niektóre szczegóły dotyczące polskiego górnictwa - powiedział Müller.

Przypomniał, że ostatnie takie spotkanie z udziałem pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Artura Sobonia miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Warszawie. Chodzi o czwartkowe spotkanie związków zawodowych, strony rządowej i pracodawców w ramach wspólnego zespołu mającego wypracować program dla górnictwa i energetyki.

- Jeszcze raz podkreślamy, że w pełnym dialogu będziemy w tych kwestiach rozmawiać i oczywiście, gdy będzie to potrzebne, również na poziomie rządowym, ale poczekajmy najpierw na wypracowanie efektu faktycznie tej pracy w grupie roboczej, która miała swoje spotkanie - powiedział.

Podkreślił, że w ramach grupy mają zostać wypracowane "różnego rodzaju rozwiązania". - Na początek warto na stół właśnie położyć te różne warianty, z tych wariantów wybrać, a później spotkać się faktycznie, gdy takie rozbieżności, by się pojawiły na wyższym poziomie - przekonywał.

Na uwagę, że związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe i nie są zadowoleni z dotychczasowych prac grupy, odparł: - To spotkanie odbyło się tydzień temu, poczekajmy na dalsze prace zespołu. Jak dodał, "pogłębione, merytoryczne spotkania będą trwały jakieś czas". Wyraził przekonanie, że przyniosą one rozwiązania, które usatysfakcjonują obie strony.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.