Prawo: resort gospodarki przedstawił projekt ustawy o OZE

1325705474 kasprzak mieczyslaw wiceminister gospodarki mg

fot: Ministerstwo Gospodarki

W opinii wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka nowa formuła wyliczania stawki podatku od miedzi i srebra w dalszym ciągu wymaga zmian

fot: Ministerstwo Gospodarki

- Ministerstwo Gospodarki przeanalizowało wszystkie uwagi do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zgłoszone podczas konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie dodatkowych konsultacji międzyresortowych, aby nadać nowemu prawu ostateczny kształt - powiedział wiceminister Mieczysław Kasprzak podczas prezentacji projektu ustawy o OZE, która odbyła się w piątek (27 lipca) - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu.

W opinii wiceministra Kasprzaka, dzięki zaproponowanym przez MG rozwiązaniom już w 2020 r. ponad 15,5 proc. energii końcowej w Polsce będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

- Filarami zwiększenia udziału OZE będą systemy wsparcia nowoczesnych technologii, rozwój mikroźródeł oraz efektywne wykorzystanie biomasy - powiedział.

Ważnym elementem projektu jest wprowadzenie tzw. sprzedawcy z urzędu, który będzie zobowiązany do odbioru zielonej energii po ustalonej i waloryzowanej cenie.

- System wsparcia dla poszczególnych instalacji będzie obowiązywać przez 15 lat od ich oddania do użytkowania, z wyjątkiem technologii współspalania, które otrzyma jedynie 5-letnią gwarancję pomocy finansowej - powiedział dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej MG Janusz Pilitowski.

Dodał, że nowe przepisy zniosą wsparcie dla zamortyzowanych już instalacji, głównie starych elektrowni wodnych.

- Nowością projektowanego systemu promocji OZE są ułatwienia dla podmiotów produkujących energię we własnych mikro- i małych instalacjach - podkreślił dyrektor Pilitowski.

W projekcie znalazła się również propozycja cen gwarantowanych oraz zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

- Chcemy również wprowadzić uproszczoną procedurę przyłączania takich instalacji do sieci - zaznaczył.

Istotną częścią projektu są rozwiązania promujące efektywne wykorzystanie biomasy.

- Są to m.in. preferencje podatkowe na zakup biomasy oraz małych kotłów do jej spalania - wymienił dyrektor Pilitowski. Dodał, że MG planuje również ograniczyć, a docelowo zlikwidować do 2020 r. wsparcie dla technologii współspalania.

W trakcie konsultacji projektu odbyło się 8 konferencji uzgodnieniowych z przedstawicielami ministerstw i urzędów centralnych, podczas których omówiono ok. 500 uwag zgłoszonych przez te instytucje. Z kolei podczas konsultacji społecznych projektu wzięto pod uwagę blisko 2,5 tys. uwag, które napłynęły od ok. 300 zainteresowanych ustawą inwestorów i stowarzyszeń branżowych.

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii wchodzi w skład pakietu ustaw energetycznych (prawo gazowe, prawo energetyczne, ustawa o OZE), które przygotowywane są w Ministerstwie Gospodarki. Po zakończeniu prac nad ustawami cały pakiet trafi pod obrady Komitetu do spraw Europejskich (KSE), Komitetu Stałego Rady Ministrów (KRM) i ostatecznie do zaakceptowania przez Radę Ministrów. Następnie zostanie skierowany do prac parlamentarnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.