Prawo: prokuratura zbada sprawę sprzedaży kopalni Silesia

 Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe wszczęła śledztwo w sprawie sprzedaży przez Kompanię Węglową kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Śledczy sprawdzą m.in. czy zakład nie został sprzedany spółce z udziałem czeskiego inwestora po zaniżonej cenie. O wszczęcie postępowania w tej sprawie wnioskował na początku roku związek zawodowy Sierpień 80, według którego zakład sprzedano poniżej wyceny, za kwotę „niemal równoważną" z wartością węgla na zwałowisku tej kopalni. Kompania Węglowa odpierała wówczas zarzuty, nazywając je nieprawdziwymi.

O wszczęciu śledztwa poinformował w poniedziałek lider Sierpnia 80, Bogusław Ziętek. Jego informację potwierdziła szefowa prokuratury Katowice-Południe, Elżbieta Mizeracka. Jak powiedziała, postępowanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy poprzez sprzedaż Silesii doszło do niegospodarności (nadużycia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków) i wyrządzenia „szkody w wielkich rozmiarach". Grozi za to do 10 lat więzienia.

- Decyzja o wszczęciu śledztwa to efekt postępowania sprawdzającego, polegającego głównie na gromadzeniu stosownej dokumentacji związanej ze sprawą. W toku tego postępowania prokurator powziął przypuszczenie, że mogło dojść do takiego przestępstwa - wyjaśniła prok. Mizeracka.

Szefowa prokuratury zapowiedziała, że obecnie prowadzone będą czynności procesowe, polegające m.in. na dalszym gromadzeniu i analizowaniu dokumentacji oraz przesłuchiwaniu świadków. Postępowanie prowadzone jest „w sprawie", a nie przeciwko komukolwiek. Termin zakończenia śledztwa wyznaczono za trzy miesiące, z możliwością przedłużenia.

Sprzedaż kopalni Silesia, formalnie będącej częścią kopalni Brzeszcze-Silesia, sfinalizowano w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z przepisami nie była to prywatyzacja, ale zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nabywcą było Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, z większościowym udziałem czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH) oraz załogi kopalni. Strony nie ujawniły wartości transakcji, podając jedynie, że EPH zainwestuje w kopalni 100-150 mln euro w ciągu trzech lat, zwiększając wydobycie węgla i zatrudnienie.

Związek Sierpień 80 w swoim doniesieniu do prokuratury zarzucił władzom KW nieprawidłowości przy tej transakcji. Związek uważa, że kopalnię sprzedano razem ze zwałami węgla za łączną cenę porównywalną z wartością samego tylko surowca, szacowaną na ok. 40 mln zł.

Według Kompanii, zarzuty Sierpnia są nieprawdziwe. Jak podała spółka w lutym tego roku, podczas wyceny kopalni dokonano przeglądu węgla, który w tym czasie znajdował się na zwałach i te zapasy ujęto w cenie sprzedaży, a dodatkowy węgiel, który trafił na zwały już po wycenie, objęto osobną umową.

W poniedziałek Kompania Węglowa nie skomentowała jak dotąd decyzji prokuratury o wszczęciu śledztwa. Rzecznik firmy, Zbigniew Madej, zapowiedział komunikat firmy w tej sprawie na później. W lutym Madej mówił, że nadzorowana przez kilka ministerstw sprzedaż Silesii została oceniona jako „transakcja modelowa".

Inwestor rozpoczął już w Silesii program inwestycyjny. Zakład ma unowocześnić się, rozpocząć eksploatację węgla z nowych ścian wydobywczych (pierwsza ruszy w marcu 2012 r.) i zwiększyć wydobycie. Plan zakłada, że od przyszłego roku PG Silesia będzie produkować wysokiej jakości węgiel, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla do sprzedaży detalicznej. Kopalnia zwiększa też zatrudnienie - z 731 osób w grudniu zeszłego roku do ok. 1,3 tys. w marcu 2012.

Silesia położona jest w Czechowicach-Dziedzicach, ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej łączne zasoby węgla szacowane są na ok. 500 mln ton, jednak ich udostępnienie wymaga inwestycji. Właściciel PG Silesia - czeski Energeticky a Prumyslovy Holding - jest inwestorem w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Zrzesza firmy zajmujące się m.in. produkcją i sprzedażą prądu i ciepła oraz usługami montażowymi w energetyce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.