Prawo: prezydent podpisał nowelizację ustawy górniczej

fot: ARC/OKD

Nowe regulacje sprawią, że w górniczym fachu szybciej będzie można awansować.

fot: ARC/OKD

Ustawa z dnia 14 września 2016 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw znalazła się w gronie aktów, które w poniedziałek (3 października) podpisał prezydent Andrzej Duda.

Jak poinformowała portal górniczy nettg.pl Kancelaria Prezydenta, celem ustawy jest m.in. (poprzez nowelizację ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 143) podniesienie limitu wydatków budżetowych na lata 2015-2018 przeznaczonych na finansowanie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, a także na restrukturyzację zatrudnienia oraz pokrycie bieżących strat produkcyjnych określonego w ustawie przedsiębiorstwa górniczego w likwidowanej kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części z 3 mld zł do 7 mld zł.

Ustawa określa maksymalne limity wydatków z budżetu państwa na realizację zadań i wykonywanie działań wynikających z ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, a także mechanizmy korygujące w przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków. Minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin jest obowiązany do monitorowania limitu wydatków.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 258 posłów, przeciw 142, a wstrzymało się od głosu 36. 

Pieniądze mają być przeznaczane m.in. na osłony - urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne - dla odchodzących z pracy górników oraz działania związane z finansowaniem kosztów kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Ponadto ustawa ma na celu rozszerzenie w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego pojęcia "przedsiębiorstwo górnicze" przez objęcie nim Kompanii Węglowej SA - jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, wykonującej zadania w zakresie naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego po zakończeniu jego likwidacji (w tym szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów), co umożliwi temu podmiotowi otrzymywanie dotacji z budżetu państwa na naprawianie szkód górniczych zlikwidowanego zakładu górniczego. Dookreślono także nazwę zadania finansowanego z budżetu państwa "naprawianie szkód wywołanych ruchem zlikwidowanego zakładu górniczego" poprzez uzupełnienie tego przepisu w taki sposób, aby naprawiane były także szkody wywołane ruchem zakładu górniczego w trakcie i po zakończeniu jego likwidacji.

Ustawa ma ponadto na celu wprowadzenie do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz do ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów zmian wynikających z utworzenia działu administracji rządowej: "gospodarka złożami kopalin", co wiązało się z koniecznością zastąpienia użytych w tychże aktach prawnych w różnych przypadkach określeń "minister właściwy do spraw energii" wyrazami (w odpowiednich formach) "minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin".

W ustawie znalazły się także zapisy dotyczące kopalni siarki Machów SA w likwidacji oraz kopalni soli Bochnia. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.