Pracuję bezpiecznie: śpiewana lekcja bhp

Klimanek dawid KAJ

fot: Kajetan Berezowski

Dawid Klimanek pracował pięć miesięcy nad muzyką i tekstem do nowego przeboju

fot: Kajetan Berezowski

"Ryzyko zawodowe" - to ci dopiero będzie przebój! Okrągłe dwa tygodnie roboty, ale w końcu jest i nie ma takiej opcji, żeby się komuś nie spodobał - to słowa Damiana Klimanka, śpiewającego górnika z kopalni Rydułtowy-Anna.

 

Studio nagraniowe opuścił zadowolony, podobnie jak pozostali muzycy tworzący grupę Głębia: skrzypaczka Sandra Małuch, bracia Płaczkowie, gitarzysta Damian i perkusista Sebastian, oraz Paweł Gańczorz, który gościnnie zagrał na flecie i saksofonie.

 

Nad tekstem i muzyką pracowałem bite pięć miesięcy. Pomagała mi trochę żona Agnieszka, bądź co bądź behapowiec, a więc pomoc była fachowa. No i córeczka Natasza. Bez niej pewnie nie poradziłbym sobie wcale. Przyszła na świat w lutym - żartuje Dawid. Kto śledzi jego karierę, pamięta pewnie pierwszy przebój, zatytułowany "Bezpieczna praca", w którym Dawid zachęca swoich kolegów po fachu do przestrzegania przepisów bezpieczeństwa. Piosenkę emitowały stacje radiowe, a prezentowany w cechowniach teledysk obejrzały załogi wszystkich kopalń Kompanii Węglowej. Trafił również do Teleexpressu, na antenę telewizyjnej Trójki, telewizji Silesia i niezliczonych rozgłośni radiowych w całym kraju.

 

Charakterystyka jak z Hollywood

 

O teledysku i tym razem nie zapomniano. Bogusław Porwoł, filmowiec i nadsztygar ds. bhp w kopalni Rydułtowy-Anna, jeszcze w ubiegły weekend pracował nad jego ostateczną wersją.

 

- Kręciliśmy materiał przez dwa dni. W ruchu Rydułtowy, w poziomach 1000 m i 800 m rejestrowane były sceny na dworcu osobowym. W ruchu Anna zdjęcia wykonywaliśmy na bocznicy kolejowej. Na koniec zrealizowane zostały dokrętki w przodku kopalni Halemba i sztolni kopalni Knurów. Poza tym kilka scen
powstało w przychodni lekarskiej w Rydułtowach - wylicza Porwoł.

 

Tematyka teledysku koncentruje się wokół zdarzeń, które są następstwami lekceważenia przepisów bezpiecznej pracy, a więc: nienoszenia masek pyłowych, okularów ochronnych, zatyczek do uszu, a także zwykłej nieuwagi i roztrzepania. Scenarzystom najwięcej kłopotów sprawiło przedstawienie skały obrywającej się na pracowników przebywających pod niezabudowanym stropem oraz urazu oka.

 

- Scenę z obrywającą się skałą powtarzaliśmy do znudzenia. W końcu trik się udał i wszystko wygląda bardzo autentycznie. Co do oka, to gdyby nie pani Jola Patlewicz z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, pewnie musielibyśmy zrezygnować z tego ujęcia. Charakteryzacja żywcem wzięta z hollywoodzkiej produkcji, prawdziwy horror. Wrażliwi niech lepiej odwrócą wzrok - śmieje się Jan Krasiński, kierownik planu.

 

Z ryzykiem zawodowym różnie bywa

 

Krew w scenie z okiem rzeczywiście leje się strumieniami, jednak występującemu w teledysku Skarbnikowi przeważnie udaje się ustrzec górników przed większym nieszczęściem. Tylko w trzech przypadkach niefrasobliwość kończy się w gabinecie lekarskim. - Dzięki temu zabiegowi mogliśmy pokazać, że rutyna nie popłaca, a przy okazji przedstawić właściwe zachowanie w danej sytuacji - podsumowuje Bogusław Porwoł.

 

Na koniec poczciwy duch podziemi żali się: "Musza czuwać nad tymi synkami, bo z ryzykiem zawodowym różnie bywa". Oby jednak było coraz lepiej. W końcu teledysk po to właśnie powstał. Pełen energii i ciekawych ujęć, powinien spodobać się publiczności,a zwłaszcza górnikom, może nawet bardziej niż poprzedni. Premiera już dzisiaj, podczas finału konkursu "Pracuję bezpiecznie" w kopalni Brzeszcze, a potem także na stronie portalu nettg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.