Pracuję bezpiecznie: konkurs źródłem cennych informacji

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Mniej istotna jest dla nas informacja o punktach zdobytych przez pracownika w pojedynczym teście, ważna natomiast jest informacja, czy liczba punktów zdobywanych przez pracownika w kolejnych testach jest większa, czyli czy pracownik podnosi swoją wiedzę z zakresu znajomości przepisów, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy - mówi Andrzej Pakura, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej

fot: Jarosław Galusek/ARC

Dwa tygodnie temu rozpoczęła się w Kompanii Węglowej dziewiąta edycja konkursu "Pracuję bezpiecznie". W ubiegłym roku do internetowych eliminacji przystąpiło blisko 8 tys. uczestników. Według Andrzeja Pakury, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy KW, tegoroczna edycja będzie cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem.

Najbardziej aktywne w internetowych eliminacjach są na razie załogi kopalń Ziemowit, Piast i Jankowice.

- Pracownicy tych zakładów w ciągu czterech dni rozwiązali ponad 1600 testów. Mamy także jednego rekordzistę. Pracownik kopalni Ziemowit ma na swoim koncie 100 rozwiązanych testów - mówi Andrzej Pakura. Szef Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy KW przypomina, że w tym roku po raz pierwszy dopuszczono do testów wszystkich pracowników spółki, nie tylko tych zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

- W tym roku swoją wiedzę z zakresu bhp mogą również sprawdzić pracownicy administracji, nie mówiąc już o osobach kierownictwa kopalni czy zakładu - podkreśla.

W teście znajduje się 30 pytań, które są podzielone na trzy stopnie trudności, ogółem można w nim zdobyć 30 punktów. Z roku na rok poziom wiedzy uczestników rywalizacji wzrasta, co powoduje, że pytania także stają się trudniejsze. W dziewiątej edycji konkursu pracownicy KW będą się musieli zmierzyć z pytaniami z szesnastu kategorii, które będą dotyczyć m.in. pierwszej pomocy, Kodeksu pracy, Prawa geologicznego i górniczego, robót strzałowych i spawalniczych czy szkoleń bhp.

Internetowe eliminacje są doskonałym źródłem informacji na temat poziomu wiedzy z zakresu bhp i postępu, którego w tym zakresie dokonują pracownicy Kompanii Węglowej.

- Mniej istotna jest dla nas informacja o punktach zdobytych przez pracownika w pojedynczym teście, ważna natomiast jest informacja, czy liczba punktów zdobywanych przez pracownika w kolejnych testach jest większa, czyli czy pracownik podnosi swoją wiedzę z zakresu znajomości przepisów, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem tego konkursu i takiej formy jego realizacji jest poszerzenie wiedzy pracowników z szerokiej dziedziny, jaką jest bhp. I to nam się udaje w stu procentach - podkreśla Andrzej Pakura.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.