Prace nad nowelizacją ustawy o Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego

1720182399 kopalniabobrek

fot: Ministerstwo Przemysłu

Do końca 2025 roku ma być zakończony proces produkcji w kopalni Bobrek

fot: Ministerstwo Przemysłu

Projekt zmiany ustawy o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego (FTWS) znalazł się w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z umieszczonym tam zapisem planowany termin przyjęcia nowelizacji przez rząd to drugi kwartał br.

Zadaniem spółki FTWS, przewidzianej przez umowę społeczną ws. górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. i ustawę ze stycznia 2023 r., ma być prowadzenie prorozwojowych inwestycji w woj. śląskim. Tworzone tak miejsca pracy powinny wypełniać lukę powstającą wskutek likwidacji kopalń. Nadzór nad FTWS Ministerstwo Przemysłu objęło w marcu br. (wcześniej pełniła go KRPM).

W ostatnich miesiącach MP sygnalizowało potrzebę nowelizacji ustawy o FTWS, aby ułatwić jej działania zarządcze i operacyjne, w tym uproszczenie procesu przygotowania i realizacji strategii i wskazanie terminow realizacji działań. Obecna nowelizacja ma realizować te postulaty.

Jak wyliczono na rządowych stronach, zawierających istotę projektowanych zmian, chodzi o: doprecyzowania niejasnych i nieprecyzyjnych regulacji, w tym w zakresie celu działania FTWS, zmniejszenia liczebności członków rady nadzorczej (bez zmian po stronie związkowej i samorządowej; w celu uproszczenia procedur), doprecyzowania trybu przyjmowania, konsultacji, opiniowania i uzgadniania strategii FTWS i doprecyzowanie przepisów dotyczących programów wsparcia oraz programu okołogórniczego.

Z opisu celów nowelizacji wynika, że część przepisów obecnej ustawy zawiera szereg niedoprecyzowanych regulacji, których aktualne brzmienie prowadzi do błędnych interpretacji, utrudniających działania zarządcze i operacyjne.

Wskazano m.in, że obecne przepisy ustawy nie pozwalają Funduszowi na działanie zgodne z praktyką biznesową. Skutkiem jest konieczność realizacji działań od podstaw (przygotowania strategii spółki i poddania jej pod konsultacje społeczne), co już spowodowało opóźnienie w rozpoczęciu działalności merytorycznej FTWS o ok. półtora roku.

Strategia do tej pory nie została przyjęta (w ostatnich miesiącach spółka podjęła nad nią pracę, szacując horyzont ich zakończenia na połowę 2025 r.). Zdaniem MP w nowelizacji “konieczne jest doprecyzowanie procesu przygotowania i realizacji strategii, wskazanie konkretnych terminów realizacji działań i zobowiązanie do przygotowania programu wsparcia na podstawie klarownych i transparentnych zasad“.

Według resortu ponieważ strategia powinna być podstawą realizacji programów i projektów FTWS, konieczne jest jej przygotowanie i przyjęcie przed wydatkowaniem środków, a nie - według obecnych przepisów - po dokapitalizowaniu Funduszu.

Ponadto, ustawa w obecnym brzmieniu nie określa np. ścieżki postępowania w razie negatywnego zaopiniowania projektu strategii przez radę nadzorczą ani nie precyzuje terminów dokonywania uzgodnień projektów programów wsparcia przez właściwych ministrów.

Poza tym, jak wyliczyło MP, przepisy o programach wsparcia tworzonych przez FTWS na postawie strategii są obecnie nieprecyzyjne i niepełne, co powodowałoby problemy na etapie wdrażania programów i ogłaszania konkursów na dofinansowanie. Postulowane zmiany - wzorowane na systemie wydatkowania środków publicznych w Polsce - mają pozwolić na zwiększenie transparentności i rzetelności wydatkowania środków FTWS.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.