Pozytywne tendencje w spółkach górniczych

fot: Maciej Dorosiński

W przeliczeniu na tysiąc zatrudnionych rolnictwo wyprzedza branżę górniczą w wypadkach śmiertelnych. Jeśli chodzi o ogólną liczbę wypadków śmiertelnych, gorsze wyniki ma budownictwo, przetwórstwo i transport - podkreśla Janusz Malinga.

fot: Maciej Dorosiński

Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał Janusza Malingę, dyrektora Departamentu Warunków Pracy Wyższego Urzędu Górniczego o stan bezpieczeństwa w polskich kopalniach.

- Jestem przekonany, że znaleźliśmy dobre metody, które pomogą nam rozwiązać część problemów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdały egzamin seminaria i szkolenia dla przodowych brygad i społecznych inspektorów pracy. Nasi eksperci przedstawiali na nich błędy i nieprawidłowości które były przyczynami wypadków oraz przedstawiali działania prewencyjne. Wydaliśmy broszury i ulotki promujące bezpieczeństwo pracy w górnictwie i informujące o zagrożeniach. Była to wspólna akcja z zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Szeroka informacja dotarła chyba do każdego zainteresowanego pracownika. Zaangażowano do wspólnych działań promocyjnych i szkoleniowych okręgowe urzędu górnicze.

W przeliczeniu na tysiąc zatrudnionych rolnictwo wyprzedza branżę górniczą w wypadkach śmiertelnych. Jeśli chodzi o ogólną liczbę wypadków śmiertelnych, gorsze wyniki ma budownictwo, przetwórstwo i transport.

W świecie polskie górnictwo lokuje się na piątym miejscu jeżeli chodzi o ilość wypadków śmiertelnych, na milion wydobytych ton. Jednak to my fedrujemy węgiel najgłębiej i mamy znacznie trudniejsze warunki górniczo-geologiczne przy eksploatacji zarówno węgla kamiennego jak i rud miedzi.

W ilości wypadków ogółem i ciężkich w górnictwie, od 2009 roku następuje sukcesywna poprawa Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że spółki węglowe w sposób zdecydowany wzięły się za walkę z łamaniem przepisów. Na bezpieczeństwo pracy postawili bardzo mocno dyrektorzy zakładów górniczych. Jednak w ponad 20 zakładach górniczych naszego regionu funkcjonujące systemy zarządzania bezpieczeństwem pracy powinny wrócić do swych podstaw. Brakuje zwłaszcza właściwej komunikacji w relacjach pomiędzy kierownictwem a pracownikami oraz odpowiedzialności pracowników i przestrzegania ustaleń projektów technicznych i technologii. Młodej kadrze dozoru potrzebne jest wsparcia ze strony doświadczonych pracowników kierownictwa i dozoru wyższego. Wciąż panujemy przyzwolenie na łamanie przepisów bhp. Obserwujemy niepokojące tendencje w spółkach zewnętrznych wykonujących prace w ruchu podziemnych zakładów górniczych. W 2012 roku zanotowaliśmy osiem zdarzeń śmiertelnych wśród pracowników tych firm, wobec trzech w 2011 roku. Zmieniło się jednak wyraźnie podejście kierownictw tych firm do problemów bezpieczeństwa. Dba się o sprzęt ochrony osobistej i coraz bardziej stanowczo potępia wszelkie próby ryzykownych zachowań. Także przedsiębiorcy górniczy inaczej traktują działalność tych spółek w swoich zakładach. Postrzegają je jako specyficzne własne oddziały. Bacznie przyglądają się stylowi pracy zatrudnionych w nich specjalistów i posiadanym przez nich kwalifikacjom. Podnieśli wymagania w zakresie bezpieczeństwa i rzetelności wykonywanych przez nie prac. Z naszych obserwacji wynika, że firmy zewnętrzne wynajmowane są do prowadzenia najcięższych robót, najbardziej niebezpiecznych, takich jak drążenie wyrobisk kamiennych czy likwidacja ścian. Dotychczasowy brak bliższego zainteresowania się firmami usługowymi ze strony kierownictw kopalń sprzyjał wypadkowości. Liczymy, że zmiana nastawienia do problemu przyniesie widoczne korzyści i poprawę bezpieczeństwa.

Liczymy na konsekwentne realizowanie działań na rzecz polepszania bezpieczeństwa pracy w kopalniach ze strony spółek węglowych. Organy bhp nie mogą służyć jedynie prowadzeniu statystyki. Ich podstawowym zadaniem jest działalność prewencyjna i o tym będziemy stale przypominać.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.