Poznaliśmy wyniki Grupy Kapitałowej KGHM po trzech kwartałach 2022 r.

1668693604 tomasz zdzikot kghm

fot: KGHM

Tomasz Zdzikot zwrócił uwagę, że zarząd pracuje w niepełnym składzie - prezes KGHM pełni również obowiązki wiceprezesa ds. rozwoju, a wiceprezes zarządu ds. produkcji jest też p.o. wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych

fot: KGHM

Utrzymanie produkcji miedzi płatnej na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego, wyższa produkcja srebra, wzrost przychodów w Grupie Kapitałowej KGHM oraz mocny wynik operacyjny Grupy w zmiennym otoczeniu makro i presji inflacji kosztów – miedziowy gigant przedstawił wyniki finansowe za trzy kwartały 2022 roku. 

Wyniki produkcyjne
Wyższą produkcję odnotowano w KGHM Polska Miedź SA, co jest wynikiem m.in. większej dostępności wsadów obcych oraz dyspozycyjności ciągów technologicznych. W Polskiej Miedzi, w porównaniu do 9 miesięcy roku ubiegłego, nastąpił wzrost (1 proc.) produkcji srebra do 1022 ton. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM w trzech kwartałach tego roku była nieznacznie niższa w stosunku do okresu porównywalnego i wyniosła 557 tys. ton. 

Wyniki finansowe i operacyjne
Grupa Kapitałowa KGHM zwiększyła o 505 mln (+11 proc.) wynik finansowy netto od zanotowanego po 9 miesiącach 2021 r., przede wszystkim w związku z m.in. wyższym wynikiem z różnic kursowych przy niższym wyniku z zaangażowania we wspólne przedsięwzięcia i wyższym podatku CIT.

Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku metali przyczyniła się z kolei do wzrostu przychodów Grupy Kapitałowej KGHM (+18 proc.) w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego, do poziomu 25 696 mln zł. 

Inwestycje i stabilny rozwój
KGHM utrzymuje stabilną produkcję miedzi z aktywów krajowych (górnicza 334,4 tys. ton; hutnicza 442,5 tys. ton). Spółka kontynuuje kluczowe projekty, takie jak Program Udostępniania Złoża (zakończenie głębienia szybu GG-1). Postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów nie miał wpływu na bieżącą działalność firmy. Kontynuowana była realizacja Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów na OUOW Żelazny Most.

KGHM podejmuje również liczne inicjatywy badawczo-rozwojowe dla zwiększenia efektywności głównego ciągu technologicznego KGHM. Miedziowa spółka realizuje Program Strategiczny Huta Hybrydowa Legnica oraz projekty eksploracyjne w Polsce, a także rozwojowe działania w aktywach zagranicznych.

Miedziowy gigant kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej, słonecznej i wiatrowej. KGHM konsekwentnie rozwija projekty przyczyniające się do spadku emisji CO2. Od 2023 roku w kopalni Sierra Gorda 100 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z własnych źródeł z OZE.

W czwartek 17 listopada w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zarządu KGHM Polska Miedź po publikacji wyników finansowych za III kwartał oraz trzy kwartały tego roku. 

Kiedy zarząd w pełnym składzie?
Prezes KGHM Tomasz Zdzikot zwrócił uwagę, że zarząd spółki pracuje w niepełnym składzie – prezes KGHM pełni również obowiązki wiceprezesa ds. rozwoju. W czwartek 24 listopada na stanowisko wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych powołany został Mirosław Kidoń.

– Ważne jest dla nas, aby zarząd ukonstytuował się w pełnym składzie i tego się w najbliższym czasie spodziewamy – mówił Zdzikot. Dodał, że gdy do tego dojdzie, nastąpi przegląd strategii KGHM, która została przedstawiona na początku tego roku.

– Gdy zarząd się ukonstytuuje w pełnym składzie, chciałbym, byśmy przystąpili do przeglądu strategii. Nie mam na myśli stanowczych decyzji, ale korzystając z doświadczeń powołanych członków zarządu i tych, których się spodziewamy mieć, chcemy dokonać przeglądu strategii w kontekście otoczenia makroekonomicznego, w kontekście bezpieczeństwa – wyjaśnił.

Podkreślił, że obecnie zarząd spółki koncentruje się na skonstruowaniu budżetu na 2023 r. – To wyzwanie, w którym musimy pogodzić zarówno kwestię kosztową, jak i realizację zadań inwestycyjnych i rozwojowych – mówił Zdzikot. Zaznaczył, że chce, aby do priorytetów KGHM należały inwestycje i rozwój.

– W ramach projektów inwestycyjnych chciałbym, byśmy się skupiali na biznesie podstawowym: produkcji miedzi i srebra, dbali o projekty kluczowe w aktywach polskich i zagranicznych, koncentrując się przede wszystkim na podstawowej działalności – powiedział prezes.

– Będziemy dbać o to, aby główne, już zapoczątkowane projekty były prowadzone zgodnie z harmonogramem, oraz o uruchamianie projektów przewidzianych w perspektywie strategicznej – dodał.

Prezes zaznaczył, że KGHM od lat utrzymuje wysoki poziom inwestycji. – Te wydatki przekraczają rocznie 2 mld zł; w tym roku wykonanie po trzech kwartałach mamy na poziomie 64 proc. (...) Kontynuujemy zgodnie z harmonogramem główne projekty inwestycyjne – one są niezagrożone – mówił Zdzikot.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów.