Późną wiosną zakończy się rejestracja Inwestycji Polskich

fot: Jarosław Galusek/ARC

Nie można odkładać na bok koniecznej zmiany, jaką jest podniesienie wieku emerytalnego - przekonywał premier Donald Tusk na spotkaniu z Solidarną Polską

fot: Jarosław Galusek/ARC

Premier Donald Tusk powiedział na czwartkowej (3 stycznia) konferencji prasowej, że późną wiosną zakończą się procedury związane z rejestracją spółki "Inwestycje Polskie". Dodał, że pierwsze projekty inwestycyjne mogą rozpocząć się jeszcze w 2013 r.

- Zakładam, że późną wiosną zakończą się wszystkie procedury związane z rejestracją i uruchamianiem pracy spółki, która nazywamy Inwestycje Polskie. Formalna nazwa chyba będzie brzmiała inaczej, ale (...) tym terminem ją opisałem w moim wystąpieniu sejmowym. Niewykluczone, że pierwsze projekty inwestycyjne, które będą korzystały z tych środków, powinny jeszcze w roku 2013 się rozpocząć - powiedział Tusk.

Dodał, że rząd chce w 2013 r. utrzymać wysokie tempo inwestycji infrastrukturalnych. - Zakładamy blisko 19 mld zł na drogi, zarówno nowe, jak i remonty. Kolej, ciągle pięta achillesowa naszej komunikacji mimo naszych wysiłków, to ponad 10 mld zł na remont linii, zakup taboru i modernizację dworców - powiedział.

Program Inwestycje Polskie został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Ma on na celu utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Zgodnie z założeniami programu do Banku Gospodarstwa Krajowego będą wnoszone wybrane udziały spółek Skarbu Państwa, ale z zastrzeżeniem, że MSP utrzyma pakiety kontrolne w spółkach strategicznych. Następnie akcje te będą sprzedawane, co umożliwi pozyskanie dodatkowego kapitału, który będzie przeznaczany na wspieranie inwestycji. Program Inwestycje Polskie ma objąć m.in. budowę elektrowni węglowych i gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Powstanie Międzyuczelniane Centrum Ekosystemu Kosmicznego

Polska stoi obecnie przed koniecznością dalszej integracji krajowego ekosystemu kosmicznego. Pod koniec czerwca rektorzy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie podpisali list intencyjny na temat współpracy na rzecz utworzenia Międzyuczelnianego Centrum Ekosystemu Kosmicznego jako międzyinstytucjonalnej i interdyscyplinarnej platformy współpracy naukowej, edukacyjnej, eksperckiej i organizacyjnej.

Oddadzą krew przy kopalnianym szybie. Ty też możesz wziąć udział w tej akcji

Krwi nie można ani kupić, ani wyprodukować. Można jednak podzielić się nią – najbliższa okazja w Kopalni Soli „Wieliczka” już 9 lipca. Zbiórka „Podaruj krew, podaruj życie” odbędzie się w nadszybiu szybu Regis w godzinach 9:00–16:00. Przedsięwzięcie jest częścią „Ogólnopolskiej Kampanii Honorowego Krwiodawstwa z okazji Powstania Warszawskiego. Twoja krew. Ich wolność. Nasza pamięć”.

Lato z ogniem i historią. Muzeum Hutnictwa zaprasza na wakacyjny cykl wydarzeń

Cykl spacerów tematycznych, rodzinnych warsztatów i pokazów prac młota oraz dwa wydarzenia specjalne – Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zainaugurowało wakacyjną akcję „Rozpalamy lato”. 

Są wyniki matur. Które miasta w woj. śląskim wypadły najlepiej?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminu maturalnego. Sprawdzamy, jak wypadł w woj. śląskim.