Potrzebujemy zaawansowanych umiejętności cyfrowych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Węgiel można kupić przez internet, a kurier przywiezie nam go do domu

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Obecnie nie wystarczy umiejętność przeglądania stron internetowych, aby mówić o kompetencjach cyfrowych, potrzebujemy wiedzy o podstawach programowania, umiejętności łączenie różnych mediów cyfrowych - powiedziała nowa prezes Fundacji Orange Ewa Krupa.

W związku ze swoim 10-leciem Fundacja Orange rozpoczęła we wtorek kampanię "Świat #w10lat", której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby. Na stronie www.w10lat.pl zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie.

Krupa zwróciła uwagę, że - gdy 10 lat temu fundacja rozpoczynała działalność - jedynie 16 proc. Polaków było w zasięgu szerokopasmowego internetu, a ok. 28 proc. miało dostęp do sieci. Jak wskazała, obecnie trzy czwarte Polaków ma dostęp do sieci.

Zdaniem prezes wtedy głównym celem fundacji było zapewnienie dostępu do sieci. Obecnie to przede wszystkim podnoszenie umiejętności cyfrowych.

- Kluczowe wyzwanie, jakie przed nami obecnie stoi to wyposażenie Polaków w odpowiednie umiejętności cyfrowe, by z nowych technologii mogli korzystać z korzyścią dla siebie, społeczności, w której żyją, ale także, żeby mogli się dzięki nim lepiej rozwijać i uczyć - powiedziała Krupa.

Podkreśliła, że szczególnie ważnym zadaniem, jakie fundacja chce realizować, jest podnoszenie umiejętności cyfrowych najmłodszych Polaków.

- Największym wyzwaniem jest wyposażenie najmłodszego pokolenia w zaawansowane umiejętności korzystania z nowych technologii. To nie chodzi o sprawność czy biegłość w korzystaniu z internetu, biegłość przechodzeniu przez kolejne poziomy gry - wskazała Kurpa. Dodała, że chodzi uczenie podstaw programowania, umiejętności funkcjonalnego korzystania z różnych mediów w sieci.

Z danych Unii Europejskiej wynika, że 60 proc. dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją, ale - jak uważa Krupa - "na pewno część z nich będzie związana z nowymi technologiami".

Podkreśliła, że podnoszenie zaawansowanych umiejętności cyfrowych dotyczy wszystkich internautów.

- W Polsce mamy bardzo duży problem z zaawansowanymi kompetencjami cyfrowymi. Jesteśmy niestety pod tym względem w dole Unii Europejskiej, dlatego tak bardzo ważna jest edukacja - powiedziała Krupa.

W ramach kampanii "Świat #w10lat" internauci mogą wziąć udział w konkursie połączonym z charytatywną akcją na www.w10lat.pl/konkurs. Wystarczy do 13 listopada przesłać zdjęcie, które nawiązuje do zmiany #w10lat i kreatywnie przerobić je przy pomocy aplikacji. Autorzy najciekawszych prac mogą wygrać tablet. Dodatkowo, za każde 100 zgłoszeń Fundacja zorganizuje jeden warsztat druku 3D dla dzieci z małych miast i wsi we współpracy z Fala Trójmiasto. Żółta furgonetka mobilnego FabLab'u wypełniona nowoczesnymi technologiami odwiedzi wybrane lokalizacje w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.