Postępowanie środowiskowe dotyczące złoża Imielin Północ zostało przedłużone o dwa miesiące

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

PGG czeka na dokument niezbędny do rozpoczęcia budowy nowej kopalni

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska miała do połowy kwietnia wydać decyzję środowiskową dotyczącą dostępu do złoża Imielin Północ. To niezbędny dokument potrzebny do otrzymania koncesji na wydobycie, a w konsekwencji budowy nowej kopalni przez Polską Grupę Górniczą.

Cały etap postępowania środowiskowego (jego pozytywnym zakończeniem jest wydanie tzw. decyzji środowiskowej) miał zostać rozpatrzony przez GDOŚ do 14 kwietnia br. Jak się okazuje, GDOŚ będzie potrzebował na to jeszcze dwóch miesięcy.

- Termin został przedłużony do 14 czerwca z uwagi na skomplikowany charakter sprawy - poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Organ drugiej instancji
Najpewniej chodzi o protesty społeczne i odwołania związane z planami górniczej spółki. Z tego też powodu postępowanie środowiskowe zostało przekazane z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, która jest w tym postępowaniu organem II instancji (GDOŚ wydaje ostateczną decyzję). Przypomnijmy, że decyzja środowiskowa to jeden z dokumentów, obok m.in. decyzji zatwierdzającej dokumentację geologiczną oraz projektu zagospodarowania złoża, koniecznych do tego, aby złożyć w Ministerstwie Środowiska wniosek o wydanie koncesji wydobywczej. Postępowanie środowiskowe zwieńczone decyzją środowiskową, to jak pokazuje praktyka spółek górniczych, również najtrudniejszy, najbardziej żmudny i czasochłonny etap starania się o koncesję.

Koncesja wydobywcza jest związana z planami budowy nowej kopalni, która od nazwy złoża ma się nazywać Imielin Północ. Projekt budowy nowej kopalni, która docelowo będzie najpewniej trzecim ruchem zakładu zespolonego Piast-Ziemowit, obejmuje również rozbudowę pracujących już ruchów. Nowa kopalnia ma wydobywać węgiel ze złoża Imielin Północ (zasoby to 70 mln t), a cały projekt zakłada również udostępnienie złóż Ziemowit Głęboki (140 mln t) oraz Piast Głęboki (90 mln t). Razem nakłady inwestycyjne na realizację tego projektu mają wynieść 6 mld zł.

Nowy zakład ma powstać w rejonie ul. Karolinki w Imielinie, gdzie znajduje się na razie szyb wentylacyjny WII oraz stacja wentylatorów. W perspektywie kilku lat PGG planuje postawienie tutaj budynku socjalnego i maszyny wyciągowej, tak aby szybem mógł się odbywać transport materiałów i zjazd załogi. Infrastruktura powierzchniowa ma zostać ograniczona do minimum, a urobek będzie transportowany pod ziemią aż do szybu kopalni Ziemowit, skąd będzie trafiał do tamtejszego zakładu przeróbki węgla.

Zrobić po gospodarsku
- Jeśli chodzi o udostępnienie złoża Imielin Północ, to w tym roku rozpoczynamy pierwsze roboty drążeniowe, na razie na obszarze koncesyjnym Ziemowita. W perspektywie trzech lat potrzebujemy na to ok. 75 mln zł. Chcemy to zrobić po gospodarsku i wykorzystać początkowo infrastrukturę kopalni Ziemowit. Pierwsze ściany zostaną uruchomione właśnie z wykorzystaniem tej infrastruktury. Natomiast w międzyczasie będziemy również drążyli połączenie z szybem wentylacyjnym WII, wokół którego powstanie infrastruktura powierzchniowa nowej kopalni. Przez pierwsze 3-4 lata będziemy wykorzystywać infrastrukturę Ziemowita, a w międzyczasie będziemy rozbudowywać infrastrukturę powierzchniową w Imielinie. W następnej kolejności, to jest kwestia kolejnych 5-6 lat, przewidujemy wydrążenie drugiego szybu i połączenie obydwu szybów jednym lub dwoma wyrobiskami – zapowiedział Piotr Bojarski, wiceprezes ds. produkcji PGG.

Dostęp do złoża Imielin Północ i budowa nowego zakładu oraz dostęp do złóż Ziemowit Głęboki i Piast Głęboki to tak naprawdę „być albo nie być” dla kopalni Piast-Ziemowit, w której powoli kończy się węgiel. Dzięki inwestycji, której koszt oszacowano na 6 mld zł, życie kopalni ma zostać wydłużone do 2068 r. Plany inwestycyjne PGG zakładają również, że na terenie ruchu Ziemowit w Lędzinach ma zostać wybudowana instalacja zgazowania węgla. Drugą lokalizacją braną pod uwagę są Jankowice w Rybniku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.