Poselski projekt zakłada wyodrębnienie dwóch nowych działów - aktywa państwowe i klimat

1575891162 sasin jacek adam guz kprm

fot: Adam Guz/KPRM

W listopadzie br. Jacek Sasin został powołany na wicepremiera, ministra aktywów państwowych

fot: Adam Guz/KPRM

Do Sejmu trafił przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o działach - wynika ze strony internetowej Sejmu. Przewiduje on m.in. wyodrębnienie dwóch nowych działów, aktywa państwowe i klimat.

Jak napisano w uzasadnieniu dokumentu, projektowana ustawa wprowadza zmiany w ustawie o działach administracji rządowej oraz wynikające z nich zmiany w przepisach kilkudziesięciu innych ustaw.

"Proponowane przepisy mają na celu dostosowanie struktury administracji rządowej do nowych zadań. Specyfika tych zadań wskazuje na potrzebę dalszej optymalizacji procesów planowania i zarządzania, zwłaszcza w sferze polityki klimatycznej oraz gospodarowania majątkiem państwowym. Z tego też względu niezbędne jest wyodrębnienie dwóch nowych działów administracji rządowej" - czytamy w uzasadnieniu. Chodzi o aktywa państwowe i klimat.

"W celu zapewnienia racjonalnego i efektywnego wykorzystania mienia państwowego, zwiększenia jego wartości oraz realizacji polityki gospodarczej państwa proponuje się wyodrębnienie działu aktywa państwowe. Koncentracja kompetencji w zakresie gospodarowania mieniem państwowym, wykonywania praw majątkowych i osobistych przysługujących Skarbowi Państwa, jak również ochrony interesów Skarbu Państwa pozwoli na zwiększenie spójności działań podejmowanych w tych obszarach" - napisano.

Projekt daje ministrowi aktywów państwowych kompetencje inicjowania polityki państwa w zakresie wykorzystania mienia państwowego.

Przewidziano, że minister ten będzie miał możliwość zgłoszenia sprzeciwu do decyzji o likwidacji przedsiębiorstwa państwowego. Taką kompetencję posiadał Minister Skarbu Państwa przed zniesieniem resortu Skarbu Państwa.

Projekt zakłada, że przedstawiciel tego ministra wejdzie do składu Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych.

"Zmiana ta ma na celu koncentrację i wzmocnienie nadzoru tego ministra nad szeroko pojętymi aktywami publicznymi" - wyjaśniono.

Podobny cel ma uzupełnienie o przedstawiciela MAP składów rad nadzorczych spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi, w stosunku do których Skarb Państwa posiada większość głosów, które mogą być oddane na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników.

Minister aktywów państwowych będzie miał prawo zbywać akcje na rzecz uprawnionych pracowników w imieniu Skarbu Państwa. Będzie miał też uprawnienia w zakresie zbywania akcji na rzecz uprawnionych rolników lub rybaków w imieniu Skarbu Państwa.

Szef tego resortu przejmie też kompetencje "w zakresie wyposażania i doposażania w nieruchomości państwowych osób prawnych i państwowych jednostek organizacyjnych, wnoszenia nieruchomości jako wkładów niepieniężnych do spółek, przejmowania prawa do nieruchomości państwowych osób prawnych niebędących spółkami i przekazywania na rzecz innych państwowych osób prawnych oraz gospodarowania nieruchomościami przeznaczonymi na potrzeby organów władzy publicznej".

Minister aktywów państwowych będzie miał dwóch przedstawicieli w radzie nadzorczej Poczty Polskiej, w związku z czym zwiększono do dziewięciu maksymalną liczbę członków tej rady. Zaproponowano, by minister ten, w porozumieniu z ministrem finansów, wykonywał monopol państwa w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych i gry telebingo. Przejmie też uprawnienia wcześniejszego ministra energii dotyczące niektórych spółek lub grup kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.