Porozumienie: 5 mln zł na aktywizacyjne kredyty

fot: Jarosław Galusek/ARC

Prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska podkreślała, że inicjatywa spółki jest przejawem społecznej odpowiedzialności biznesu

fot: Jarosław Galusek/ARC

W siedzibie Kompanii Węglowej podpisano w poniedziałek16 kwietnia porozumienie, tworzące fundusz kaucyjny w wysokości 5 mln złotych z przeznaczeniem na aktywizację zawodową wdów po górnikach i żon pracowników spółki pozostających na rentach inwalidzkich.

W obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka dokument podpisali: prezes Kompanii Węglowej, Joanna Strzelec-Łobodzińska i wiceprezes Piotr Rykala, prezes FuNdacji Rodzin Górniczych, Bogdan Ćwięk i wiceprezes Ryszard Wyględacz oraz prezes Śląskiego Banku Spółdzielczego Silesia Józef Myrczek i wiceprezes Renata Rokita-Rogala.

Prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska podkreślała, że inicjatywa spółki jest przejawem społecznej odpowiedzialności biznesu:

- Zdecydowaliśmy się na przekazanie pewnych, pochodzących z zysku środków na fundusz aktywizacji zawodowej dla żon górników. Razem z Śląskim Bankiem Spółdzielczym i za pośrednictwem Fundacji Rodzin Górniczych, bardzo aktywnie działającą na tym polu, zdecydowaliśmy się na stworzenie funduszu kaucyjnego, który będzie ułatwiał pozyskiwanie kredytu na aktywizację zawodową małżonkom i wdowom po górnikach. Jest on adresowany do wszystkich tych pań, które albo będą chciały rozpocząć mały, samodzielny biznes, albo go rozszerzyć. Środki będą zdeponowane w Śląskim Banku Spółdzielczym, służąc jako zabezpieczenie kredytów, które w związku z tym mogą być tanimi pożyczkami. Jeśli beneficjentom funduszu uda się rozwinąć własną działalność i w terminie spłacać raty, to po spłacie trzech czwartych pożyczki pozostała część może zostać umorzona.

- Jesteśmy przygotowani do obsługi funduszu. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak szlachetnym przedsięwzięciu. Będziemy to robili z sercem - zapewniał prezes Józef Myrczek.

Realizację programu aktywizacji zawodowej będzie nadzorowała Fundacja Rodzin Górniczych. Prezes Bogdan Ćwięk spodziewa się, że na początek skorzysta z niego co najmniej kilkadziesiąt osób:

- Złożony w banku kapitał będzie przeznaczony na celowe wydatki, związane z podejmowaniem działalności gospodarczej przez górnicze rodziny. Fundacja będzie wskazywała rodziny, które mogą być objęte programem. W części fundusz będzie też przeznaczony na szkolenia, podnoszące kwalifikacje beneficjentów programu. Nawiążemy kontakty ze spółkami szkoleniowymi, które będą gotowe prowadzić je pod kątem aktywizacji zawodowej kobiet.

Inicjatywę wysoko oceniał wicepremier Waldemar Pawlak:

- Program tworzy trwały mechanizm wsparcia dla aktywności zawodowej kobiet. To dobry przykład społecznej odpowiedzialności biznesu - oceniał wicepremier dodając, iż zapewne będzie również stanowił impuls dla innych przedsiębiorców górniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.