Raport: We wrześniu o 18 proc. mniej nowych ogłoszeń o pracę r/r

fot: Materiały prasowe

Sektor logistyki nieustannie boryka się ze sporymi problemami w pozyskiwaniu nowych pracowników

fot: Materiały prasowe

We wrześniu br. pracodawcy opublikowali na portalach rekrutacyjnych ok. 257,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę, to 18-procentowy spadek wobec analogicznego miesiąca ub.r. - wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton. Spadki widać w większości badanych grup zawodowych - dodano.

Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, we wrześniu 2023 r. pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 257,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę.

To spadek o 18 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r., kiedy to pojawiło się 313 tys. ofert. To najgłębszy spadek rok do roku od stycznia 2021 r., czyli od czasów pandemii - przekazano w czwartkowej, 12 października, informacji prasowej.

Jak dodano, spadki widać w większości badanych grup zawodowych.

Średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy spadła we wrześniu z -4 proc. aż do -9 proc. Ostatni raz tak niską trzymiesięczną średnią zanotowaliśmy w marcu 2023 r. - podano.

Według autorów raportu, po okresie stabilizowania się sytuacji na polskim rynku pracy od wiosny 2022 r. do lata 2023 r., ponownie mierzymy się z tendencją spadkową popytu na pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.

Mniej L4, ale dłuższa absencja. ZUS podsumowuje pierwsze półrocze 2026 roku

W pierwszym półroczu 2026 roku Polacy rzadziej sięgali po zwolnienia lekarskie, ale gdy już na nie przechodzili, to na dłużej. ZUS zarejestrował 14,1 mln e‑ZLA (spadek o 2,7% rok do roku), które przełożyły się na 147,7 mln dni absencji (spadek o 0,3% r/r).