Kraj: Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród źródeł OZE

1687853385 fotowoltaika pexels

fot: Pexels

Jeśli chcesz mieć pewność, że inwestycja w fotowoltaikę dla firm będzie naprawdę dobrą decyzją, koniecznie sprawdź propozycję firmy Helfi Energy Group

fot: Pexels

W 2023 roku nastąpił 41-procentowy przyrost zainstalowanych nowych mocy fotowoltaicznych, w porównaniu z rokiem 2022 - poinformował Instytut Energetyki Odnawialnej. Większość nowych mocy powstała w farmach PV powyżej 30 MW - wskazano.

Instytut przekazał, że według jego wyliczeń w pierwszym kwartale 2024 roku w Polsce funkcjonowało 4870 instalacji PV powyżej 50 kW, z czego 262 stanowiły farmy powyżej 0,5 MW. Łączna moc zainstalowana w tej grupie (czyli bez mikroinstalacji) osiągnęła 5,4 GW. W 2023 roku nastąpił 41-procentowy przyrost nowych mocy zainstalowanych w porównaniu z rokiem 2022 - podkreślono.

Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród źródeł OZE w naszym kraju - zaznaczono.

IEO podał, że ubiegły rok był rekordowy w polskiej fotowoltaice zarówno pod względem liczby oddanych do użytku instalacji, jak i łącznej mocy urządzeń. Przyłączono 80 farm o łącznej mocy 0,77 GW oraz 1417 małych instalacji (od 50 kW do 1 MW) o łącznej mocy 1,1 GW. Zdecydowana większość mocy zainstalowanej w 2023 roku to farmy fotowoltaiczne powyżej 30 MW (873 MW).

Jak wyjaśniono, najwięcej instalacji fotowoltaicznych funkcjonuje w zakresie mocy 0,5-1 MW (3544 urządzeń, z czego 3510 to małe instalacje, a 34 - farmy). Dodano, że przeważająca liczba farm PV w Polsce (175 spośród 262) funkcjonuje w zakresie mocy 1-5 MW. Warto zwrócić uwagę na rozkład terytorialny instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Liczba i łączna moc instalacji jest najwyższa w województwach: wielkopolskim (701, o łącznej mocy 887,84 MW), warmińsko-mazurskim (404, o łącznej mocy 544,81 MW) i lubuskim (401, o łącznej mocy 510,77 MW) - poinformowano.

Instytut przekazał, że najwięcej farm fotowoltaicznych pracuje w województwach: warmińsko-mazurskim (48, o mocy 233,57 MW), wielkopolskim (34, o mocy 307,49 MW) oraz lubelskim (21, o mocy 121,11 MW), pomorskim (17, moc 298,96 MW), zachodniopomorskim (15, moc 146,63 MW) oraz lubuskim (15, moc 153,96).

Fotowoltaika pozostaje zdecydowanym liderem wśród źródeł OZE w naszym kraju. Moc skumulowana urządzeń PV wynosiła na koniec 2023 roku ponad 17 GW. Łączna moc instalacji wiatrowych sięgnęła 9,4 GW, a urządzeń na biomasę 0,98 GW - dodano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prawda jest gorzka. Górnictwo kojarzy się przede wszystkim z degradacją terenów i szkodami

– Gospodarka bez surowców nie ma szans na przetrwanie. Tę prawdę należy propagować i prowadzić ustawiczny dialog ze społeczeństwem na rzecz bezpieczeństwa surowcowego kraju – takie wnioski płyną z tegorocznej konferencji „Przyszłość terenów pogórniczych”, zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Wyższy Urząd Górniczy i Uniwersytet Śląski.

Powrót do górnictwa a zwrot JOP. Ważna opinia prawnika

Łukasz Oleś, adwokat: Czym innym jest utrata uprawnienia do świadczenia lub brak możliwości ponownego skorzystania z programu restrukturyzacyjnego, a czym innym obowiązek zwrotu już wypłaconej jednorazowej odprawy pieniężnej.

KGHM zamierza zbudować pierwszą w Polsce kopalnię polihalitu

KGHM Polska Miedź planuje budowę pierwszej w Polsce kopalni polihalitu w rejonie Zatoki Puckiej. Według przedstawicieli spółki realizacja inwestycji może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy.

Uwaga, Zabytkowa Kopalnia Węgla Jawiszowice czeka na turystów!

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach, która ma pod opieką Zabytkową Kopalnię Węgla Jawiszowice, w lipcu udostępniła ją do zwiedzania także turystom indywidualnym. Pierwsze wycieczki już się odbyły, można się zapisywać na sierpniowe terminy.