Ponad 250 mln zł na inwestycje w budżecie Bytomia na 2021 r.

fot: ARC

fot: ARC

- W 2021 r. samorząd Bytomia chce wydać na inwestycje ponad 250 mln zł - 21 proc. całego budżetu, przekraczającego 1,2 mld zł. Wśród głównych wydatków majątkowych będą: zakup sieci kanalizacji deszczowej, modernizacje dróg, dokończenie budowy lodowiska i rewitalizacje w centrum oraz dzielnicach.

Według przyjętej w poniedziałek uchwały budżetowej na 2021 r. liczący niespełna 170 tys. mieszkańców Bytom przewidział wydatki budżetowe na 1,211 mld zł, przy planowanym deficycie w wysokości ok. 74 mln zł.

Zgodnie z poniedziałkową informacją bytomskiego samorządu deficyt ma zostać pokryty z długoterminowego kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym, zaciągniętego przez gminę w 2016 r. oraz obligacji komunalnych. Emisja obligacji ma nastąpić, jeżeli gmina będzie pewna, że zaplanowane inwestycje będą realizowane.

Na inwestycje w budżecie przewidziano 254 mln zł, z czego 110 mln zł to środki związane z przejęciem przez gminę kanalizacji deszczowej od miejskiej spółki Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Jak wyjaśniali wcześniej przedstawiciele miasta, zdecydowano się umorzyć udziały gminy w tej spółce - poprzez zbycie udziałów i obniżenie kapitału zakładowego - a następnie zakupić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Taka konstrukcja ma umożliwić gminie podjęcie inwestycji, mających m.in. rozwiązać problem okresowego zalewania - podczas nawalnych deszczy - ulic w ścisłym centrum miasta czy dzielnicy Miechowice.

- Przejęcie przez gminę spraw związanych z deszczówką, umożliwi nam pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na rozpoczęcie inwestycji mających na celu modernizację i rozbudowę kanalizacji deszczowej w mieście - powiedział cytowany w poniedziałkowej informacji miasta jego wiceprezydent Michał Bieda.

Jedną z ważniejszych inwestycji, jaką miasto zakończy w 2021 r., będzie budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71. Korzystać z niej będą seniorskie i młodzieżowe zespoły hokejowe, a także mieszkańcy.

Znaczną inwestycją drogową będzie przebudowa ul. Frycza-Modrzewskiego w dzielnicy Szombierki od ul. Zabrzańskiej do granicy z Rudą Śląską (ok. 1,3 km) W tym roku prace przy wymianie torowiska wzdłuż tego odcinka rozpoczęły Tramwaje Śląskie, a miasto zamówiło przebudowę skrzyżowania ul. Frycza-Modrzewskiego z ul. Zabrzańską. W 2021 r. Bytom chce też odnowić też ul. Nickla w dzielnicy Miechowice.

W budżecie zaplanowano inwestycje dotowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (łącznie na blisko 21 mln zł). Wśród nich są: przebudowa niecki basenu przy ul. Wrocławskiej, dostosowanie do potrzeb budynku i otoczenia Domu Pomocy Społecznej Kombatant, budowa przedszkola nr 58 w Miechowicach, rozbudowa i przebudowa przedszkola nr 36, budowa rolkowiska przy ul. Pułaskiego oraz budowa wodnego placu zabaw w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla.

Modernizowana będzie też infrastruktura mieszkaniowa, m.in. budynki w Śródmieściu (za blisko 10 mln zł) oraz w Rozbarku (ok. 15 mln zł), w Kolonii Zgorzelec i w dzielnicy Bobrek. Kontynuowana będzie rewitalizacja Miejskiego Domu Kultury nr 1; rozpoczną się prace rewitalizacyjne przy ul. Dworcowej, ul. Zaułek, ul. Mickiewicza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.