Ponad 2,3 mld zł inwestycji w strategii do 2030 r. zapowiada Węglokoks

Ponad 2,3 mld zł inwestycji przewiduje nowa strategia Węglokoksu do 2030 r. Grupa Węglokoksu zamierza w tym czasie koncentrować się na biznesie stalowym i logistyce. Węgiel, który był historycznie głównym obszarem eksportowej działalności firmy, ma być zastępowany innymi towarami masowymi.

fot: Pixabay.com

Kara wyniosła aż 20 mln zł

fot: Pixabay.com

Ponad 2,3 mld zł inwestycji przewiduje nowa strategia Węglokoksu do 2030 r. Grupa Węglokoksu zamierza w tym czasie koncentrować się na biznesie stalowym i logistyce. Węgiel, który był historycznie głównym obszarem eksportowej działalności firmy, ma być zastępowany innymi towarami masowymi.

O przyjęciu nowej strategii przez zarząd Węglokoksu poinformował w poniedziałek rzecznik firmy Michał Łyczak. Jak zaznaczył, strategia odnosi się do trendów działalności od kilku lat: stal staje się stopniowo głównym filarem firmy, a logistyka zyskuje w przychodach i nakładach inwestycyjnych.

Cytowany przez Łyczaka prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak podkreślił, że koncern przez lata był kojarzony głównie z handlem węglem.

"Otoczenie rynkowe jednak zmienia się i zmienia się także model działalności grupy. Można powiedzieć, że strategia do 2030 r. jest programem transformacji tradycyjnego śląskiego przedsiębiorstwa opartego na węglu, czyli tym, co nas tu w regionie ostatnio bardzo zajmuje" - zobrazował Ślęzak.

Segment stalowy, który już teraz jest najważniejszym obszarem działalności Węglokoksu, do 2030 r. ma odpowiadać za ok. 70 proc. przychodów (jeszcze w 2022 r. było to 21 proc.).

Rozwój segmentu ma opierać się na uporządkowaniu i wzmocnieniu portfela aktywów hutniczych grupy poprzez inwestycje, oraz na budowie łańcucha wartości - od przetwarzania złomu i produkcji półwyrobów stalowych, po dalsze przetwórstwo i wykorzystanie w produkcji konstrukcji stalowych.

Kluczową rolę w tym modelu ma pełnić Huta Częstochowa, jako centrum produkcji półwyrobów dla innych zakładów grupy. Półwyroby stamtąd mają też docelowo zaopatrywać Hutę Łabędy w segmencie wyrobów długich i Walcownię Blach Batory w segmencie wyrobów płaskich.

Węglokoks zakłada wzrost produkcji półwyrobów przez odblokowanie potencjału stalowni, a także inwestycje w nowe moce wytwórcze pod koniec dekady, o ile będzie to uzasadnione rynkowo. Firma planuje ponadto rozwój potencjału w zakresie przetwarzania i dostaw złomu, jako podstawowego surowca do produkcji stali.

Strategia przewiduje m.in. transformację walcowni Huty Łabędy, a także silne wzmocnienie pozycji grupy w segmencie produkcji rur. Węglokoks planuje też rozszerzanie oferty o produkty specjalistyczne, w tym wyroby dla sektora infrastruktury i przemysłu obronnego.

Według prezesa Ślęzaka mimo niesprzyjających obecnie uwarunkowań na rynku stali, segment jest dość naturalnym kierunkiem rozwoju grupy. Węglokoks zakłada uporządkowanie portfela aktywów hutniczych oraz wzmocnienie go przez inwestycje w brakujące elementy logicznej struktury.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.