Ponad 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w trzech województwach

1551693857 inwestycje stacja tauron

fot: Tauron

Budowa nowej stacji i związana z nią rozbudowa sieci najwyższych i wysokich napięć 220 kV i 110 kV

fot: Tauron

Polskie Sieci Elektroenergetyczne , Enea Operator i Tauron Dystrybucja podpisały porozumienie w sprawie koordynacji rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej – poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe Taurona. Planowane jest m.in. wybudowanie nowej stacji elektroenergetycznej w okolicach Żagania oraz rozbudowa sieć elektroenergetycznej w regionie. Inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo energetyczne województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Ich łączna wartość ma przekroczyć 100 mln zł.

Budowa nowej stacji i związana z nią rozbudowa sieci najwyższych i wysokich napięć 220 kV i 110 kV, jest niezbędna dla zwiększenia bezpieczeństwa i ciągłości przesyłu oraz dostaw energii elektrycznej dla odbiorców przyłączonych do sieci dystrybucyjnej południowej części woj. lubuskiego, północnej części woj. dolnośląskiego i południowo-zachodniej części woj. wielkopolskiego.

W podpisanym porozumieniu PSE zadeklarowało wybudowanie stacji elektroenergetycznej 220/110 kV Żagań złożonej z rozdzielni 220 kV, rozdzielni 110 kV i jednego autotransformatora 220/110 kV o mocy 275 MVA oraz wybudowanie linii 220 kV łączących SE Żagań z linią 220 kV Leśniów – Mikułowa. Stacja elektroenergetyczna oraz linie 220 kV w całości będą własnością PSE.

- Duże przedsiębiorstwa produkcyjne zlokalizowane w tym regionie potrzebują pewności zasilania, dlatego wspólnie podjęliśmy decyzję o budowie nowej infrastruktury przesyłowej, dzięki której zwiększy się niezawodność dostaw energii elektrycznej – podkreślił Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu PSE. 

- Nowe linie i stacja wpłyną na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w tej części Polski, co jest istotne zarówno dla dotychczasowych odbiorców, jak również ma wpływ na decyzje inwestycyjne przedsiębiorców, którzy poszukują lokalizacji, gdzie zapewniona jest ciągłość zasilania – dodał wiceprezes PSE.

Enea Operator z kolei zobowiązała się do wybudowania lub zmodernizowania napowietrznych linii 110 kV dla dziewięciu ciągów liniowych o łącznej długości 96 km. Wszystkie zostaną wybudowane i zmodernizowane do końca 2025 r. Aby te zamierzenia inwestycyjne miały szanse powodzenia, niezbędna jest współpraca i wsparcie jednostek administracji państwowej i samorządowej. Mowa tu przede wszystkim o procesie pozyskiwania decyzji administracyjnych oraz prawa dysponowania nieruchomością na cele budowalne, gdzie szczególna będzie rola Wojewody Lubuskiego, a także starostów i włodarzy gmin: Iłowa, Jasień, Nowa Sól, Otyń, Żagań i  Żary, na terenie których prowadzone będą inwestycje.

- Podjęliśmy bardzo ambitne wyzwanie inwestycyjne, ale świadomi wagi całego projektu jesteśmy zdeterminowani, aby je zrealizować. Skoordynowany rozwój sieci przesyłowej i dystrybucyjnej na tym obszarze to inwestycja, która służyć będzie odbiorcom przez wiele, wiele lat. Bardzo dziękuję partnerom z PSE i Tauron Dystrybucja za współpracę, której pierwszym, ale bardzo istotnym owocem jest to porozumienie – powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Tauron Dystrybucja przebuduje odcinek linii 110 kV relacji GPZ Jankowa Żagańska – GPZ Bolesławiec, o długości 31 km. Zakończenie przebudowy tej linii planowane jest na 2023 r. Dodatkowo, obaj operatorzy systemu dystrybucyjnego dostosują pozostałe linie graniczne 110 kV do nowych warunków pracy, wynikających z budowy SE Żagań, poprzez ich przebudowę, dostosowanie temperaturowe, likwidację ograniczeń aparaturowych lub zastosowanie węzłów do analizy dynamicznej obciążalności linii.

- Budowa stacji energetycznej Żagań poprawi bezpieczeństwo i warunki pracy sieci 110 kV na strategicznym dla Tauron Dystrybucja obszarze, na którym zlokalizowane są obiekty KGHM, takie jak szyby górnicze i dwie huty miedzi w Głogowie. Ponadto, przebudowa istniejącej linii granicznej, poprawi warunki dostaw energii elektrycznej na terenach północno-zachodnich województwa dolnośląskiego, w tym powiatu bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lwóweckiego – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia.

Zakończenie całości prac zaplanowane jest do 2025 r. Szacowane nakłady na realizację wszystkich inwestycji kształtują się na poziomie przekraczającym 100 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.