Ponad 1,1 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło dotąd do przedsiębiorców z woj. śląskiego poprzez ZUS

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ponad 1,1 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło dotąd do przedsiębiorców z woj. śląskiego poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - podała w czwartek rzeczniczka śląskiego ZUS. To łączna kwota zwolnień ze składek i wypłaconych świadczeń postojowych w tym regionie.

Jak przypominał na wtorkowej konferencji prasowej wojewoda śląski, na rządową tzw. tarczę antykryzysową składają się trzy dotąd przyjęte pakiety rozwiązań; czwarty jest obecnie procedowany. Trzy główne instytucje zaangażowane we wdrażanie tarcz, to: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Polski Fundusz Rozwoju.

ZUS zapewnia m.in. możliwość zwolnień z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj oraz świadczenia postojowe. Urzędy pracy oferują wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę miejsc pracy, niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy czy dofinansowanie części kosztów działalności oraz wynagrodzeń. PFR zapewnia subwencje dla firm oraz inne formy ich finansowania

Jak przekazała w czwartek rzeczniczka śląskiego ZUS Beata Kopczyńska, woj. śląskie jest drugie w Polsce, zaraz po mazowieckim, pod względem wysokości umorzonych składek ZUS i wypłaconych świadczeń postojowych w ramach tarczy antykryzysowej.

W sześciu oddziałach Zakładu w woj. śląskim o zwolnienie ze składek wnioskowało 196 tys. firm. Łączna kwota zwolnienia za marzec i kwiecień przekroczyła 848 mln zł; w całej Polsce to ponad 7,3 mld zł.

- O zwolnienie ze składek mogą ubiegać się firmy zgłaszające do ubezpieczeń społecznych mniej niż 50 osób, spółdzielnie socjalne, osoby duchowne, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, w tym osoby korzystające z ulgi na start - przypomniała Kopczyńska.

Jak dodała, przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek, mają czas na złożenie wniosku do 30 czerwca. Powinni także w tym czasie złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.

Ponadto ZUS cały czas realizuje wypłatę świadczenia postojowego. Do 3 czerwca śląskie oddziały Zakładu zrealizowały 145 tys. wypłat na kwotę przekraczającą 284 mln zł. O takie wsparcie mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. W regionie o postojowe stara się ponad 172 tys. osób, z czego zdecydowana większość to osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Kopczyńska zaznaczyła też, że od 26 maja ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) jest możliwość podglądu wniosku o postojowe, a teraz można także sprawdzić wniosek o zwolnienie z opłacenia składek.

- Funkcja jest dostępna dla osób, które mają profil na PUE i złożyły wniosek RDZ - czyli o zwolnienie ze składek. Informacje są zamieszczone w zakładce Płatnik w bocznym menu Dokumenty i wiadomości. Tam znajduje się dodatkowa zakładka Tarcza antykryzysowa - wnioski - podpowiedziała rzeczniczka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.