Stypendia i zapomogi to tylko element działań realizowanych przez FRG. Ponadto organizuje wyjazdy dla swoich podopiecznych oraz tańsze leki, rehabilitacje i warsztaty

1668628714 nagroda frg j szymczuk kprp

fot: Jakub Szymczuk/KPRP

Nagrodę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał prezes FRG Ryszard Wyględacz

fot: Jakub Szymczuk/KPRP

Fundacja Rodzin Górniczych nie zwalnia tempa. W ubiegłym roku świętowała jubileusz swojego 25-lecia i z tej okazji zorganizowała w Filharmonii Śląskiej uroczysty koncert charytatywny. W tym roku to wydarzenie także się odbędzie – już w najbliższą sobotę, 23 września. Ponadto Fundacja ma na koncie kilka innych ciekawych przedsięwzięć, które warto przedstawić.

FRG po raz kolejny została laureatem konkursu „Razem możemy więcej” Fundacji Dbam o Zdrowie. W jego ramach realizuje projekt pt.: „Dofinansowanie do zakupu leków i wyrobów medycznych dla podopiecznych Fundacji Rodzin Górniczych 2023”. Trwa on od 1 marca do 30 września br. Pomoc jest udzielana podopiecznym, którzy ponoszą duże wydatki na leki i wyroby medyczne ze względu na choroby przewlekłe, posiadane orzeczenie o niepełnosprawności lub cierpiącym na schorzenia wynikające z wieku senioralnego. Łączna wysokość wsparcia w projekcie wyniesie 54 tys. zł, z czego dofinansowanie z Fundacji DOZ – 18 tys. zł, a wkład własny – 36 tys. zł, w tym dofinansowanie z Fundacji ARP – 25 tys. zł. Pomoc przekazywana jest w formie kart podarunkowych do wykorzystania w aptekach DOZ.

Kolejna inicjatywa dotyczy dofinansowania rehabilitacji dla chorych, niepełnosprawnych lub będących w wieku senioralnym podopiecznych Fundacji. Przedsięwzięcie to rozpoczęło się w połowie maja i potrwa do końca tego roku. Łączna wysokość wsparcia wynosi 80 tys. zł, z czego dofinansowanie z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynosi 19 tys. zł, z Fundacji ARP – 20 tys. zł, a wkład własny – 41 tys. zł.

– Cieszymy się, że przy wsparciu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Fundacji ARP możemy przekazać pomoc w formie rehabilitacji. Zdrowie jest bardzo ważnym aspektem naszej działalności. Zdajemy sobie sprawę, jak znacząco wpływa na jakość życia naszych podopiecznych. Walka z ciężką chorobą odbiera niejednokrotnie chęć i siły do życia. Dlatego poprzez nasze działania staramy się wspierać podopiecznych w walce o zdrowie – mówi prezes FRG Ryszard Wyględacz.

FRG w tym roku zorganizowała także dla swoich podopiecznych wyjazdy połączone z warsztatami. Pierwszy z nich miał miejsce w marcu. Warsztat „Mój dobrostan w obliczu codziennych wyzwań” odbył się w Piwnicznej-Zdroju, a jego głównym celem była poprawa zdrowia psychicznego uczestniczek w związku z traumą po śmierci męża.

– Planujemy organizację kolejnego warsztatu edukacyjnego w październiku br., jeśli uzyskamy dofinansowanie z Fundacji JSW. Wydarzenie będzie kontynuacją tematów rozpoczętych podczas wcześniejszych warsztatów, które bardzo dobrze zostały przyjęte przez uczestniczki – tłumaczy prezes Wyględacz.

W czerwcu natomiast zorganizowano jednodniowy wyjazd warsztatowy dla matek z dziećmi do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Program obejmował zajęcia z pszczelarstwa dla dzieci i z filcowania dla mam. Ponadto wszyscy wspólnie zwiedzili Jaskinię Głęboką i Górę Zborów.

W czasie wakacji dzieci i młodzież znajdujące się pod opieką FRG miały okazję wyjechać na dziesięciodniowy obóz sportowo-rekreacyjny do Dźwirzyna. Natomiast we wrześniu podopieczni Fundacji odwiedzili siedzibę zespołu Śląsk w Koszęcinie. Tam wzięli udział w warsztatach etnograficznych z rękodzieła. Mieli okazję także spróbować tańców ludowych. Ponadto zwiedzili pałac i poznali jego historię.

Należy przy tym wspomnieć, że FRG ponadto na bieżąco wypełnia swoje zadania statutowe. Należy do nich m.in. materialne wspieranie rodzin pozostałych po górnikach, którzy ponieśli śmierć w wyniku wypadków przy pracy, inwalidów górniczych i innych rodzin górniczych, znajdujących się z różnych powodów w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza będących w niedostatku lub potrzebujących doraźnego wsparcia. W ciągu 25 lat istnienia Fundacji udało się pozyskać i przekazać na rzecz podopiecznych przeszło 35 mln zł.

W 2022 r. Fundacja za swoją działalność została uhonorowana Nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Więcej o FRG na stronie internetowej fundacjafrg.pl.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.