Polskie górnictwo jest znane na świecie

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Jestem przekonany, że uda nam się na kluczowe projekty środki pozyskać - zapewnił wiceminister Tomczykiewicz

fot: Jarosław Galusek/ARC

Światowa wystawa, której jesteśmy gospodarzami, gromadzi nie tylko przedstawicieli przemysłu, ale także wybitnych specjalistów co pozwala na szeroką dyskusję o wyzwaniach i perspektywach całej branży - powiedział wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach 10 września 2013 r.

Wiceminister Tomczykiewicz, w komunikacie resortu gospodarki, który dotarł do redakcji portalu górniczego nettg.pl, podkreślił, że katowickie targi zostały objęte Branżowym Programem Promocji Maszyn i Urządzeń Górniczych, który realizowany jest przez Ministerstwo Gospodarki

- Firmy biorące udział w tym wydarzeniu mogą liczyć na wsparcie resortu m.in. w działaniach promocyjnych. Mam nadzieję, że przedsiębiorcom uda się nawiązać trwałą współpracę z zagranicznymi partnerami - powiedział.

Wiceszef MG przypomniał, że polskie górnictwo jest znane na świecie dzięki swym wiekowym tradycjom i bogatemu doświadczeniu.

- Produkowane w kraju maszyny górnicze powstają dzięki współpracy praktyków z naukowcami przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań - wyjaśnił.

Dodał, że polski sprzęt jest eksportowany m.in. do Chin, Australii, Indonezji, Meksyku, Wietnamu oraz Argentyny.

Podkreślił ponadto, że w naszym kraju wiodącym nośnikiem energii i stabilizatorem bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel.

- Musi być on jednak wykorzystywany w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i zgodnie z podjętymi zobowiązaniami w ramach Unii Europejskiej. Rosnące wymagania oznaczają także wzrost popytu na coraz nowocześniejsze maszyny i urządzenia - dodał.

Wiceminister Tomczykiewicz nawiązał również do kondycji sektora hutnictwa żelaza i stali. W jego opinii jest on jednym z najważniejszych gałęzi przemysłu w Polsce.

- Ma ogromne znaczenie dla gospodarki zarówno z uwagi na skalę produkcji, zatrudnienia, jak i wpływu na inne branże - powiedział. Dodał, że w ostatnich latach firmy z tego sektora przeznaczyły ogromne środki na modernizację i innowacje, dzięki czemu stały się jednymi z najnowocześniejszych w UE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.