Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.70 USD (-2.27%)

Srebro

76.84 USD (-3.99%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+1.24%)

Miedź

6.01 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 738.70 USD (-2.27%)

Srebro

76.84 USD (-3.99%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+1.24%)

Miedź

6.01 USD (-0.55%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Polski sektor MSP stara się ograniczać zużycie energii

fot: Krystian Krawczyk

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, miasto ogłosi kolejny przetarg na zakup energii

fot: Krystian Krawczyk

91 proc. Polaków zatrudnionych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MS) stara się na co dzień ograniczać zużycie energii w miejscu pracy - wynika z raportu RWE. W ciągu ostatnich czterech lat liczba ta wzrosła o jedną trzecią, z poziomu 58 proc.

- Kolejna edycja badania pokazała, że Polacy coraz chętniej oszczędzają energię zarówno w firmach, jak i gospodarstwach domowych. W ciągu ostatniego roku to jednak przedsiębiorstwa ograniczały jej zużycie wyraźniej częściej. Obecnie w swoich domach zawsze lub bardzo często oszczędza energię 78 proc. Polaków, podczas gdy w firmach z sektora MSP jest to już o 13 proc. więcej. Dla porównania, jeszcze w ubiegłym roku ta różnica - na korzyść firm - wynosiła 3 proc. - podkreśliła Dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w RWE Polska Iwona Jarzębska.

Z badania wynika, że 68 proc. Polaków oszczędza energię w miejscu pracy, aby obniżyć rachunki za prąd płacone przez pracodawcę; 59 proc. ankietowanych nie lubi tzw. marnotrawstwa, z kolei 56 proc. kieruje się przy tym przyzwyczajeniami z własnego domu. Zwracamy także uwagę na troskę o ochronę środowiska (37 proc.) oraz chęć zachowania zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń (21 proc.).

Względy ekologiczne odgrywają stosunkowo największą rolę dla mieszkańców województw centralnych (45 proc. wskazań) oraz północnych (38 proc.). "Wyraźnie widać, że edukację energetyczną w większym stopniu należałoby połączyć z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Warto postawić na długofalowe i stałe działania, które ugruntują pozytywne postawy Polaków, przenoszone najczęściej z własnych domów" - dodaje Jarzębska.

Co istotne, coraz więcej firm edukuje swoich pracowników, jak racjonalnie i efektywnie oszczędzać energię w firmie. W porównaniu z rokiem 2011, kiedy to na edukację stawiało zaledwie 12 proc. firm z sektora MSP, w br. liczba tych przedsiębiorstw podwoiła się (25 proc.).

Najpopularniejszą formą oszczędzania energii jest wyłączanie nieużywanych w danej chwili urządzeń i sprzętu - 25 proc. Polaków ogranicza zużycie energii w ten właśnie sposób. Tylko 16 proc. Polaków wyłącza zbędne w danej chwili oświetlenie, zaś 13 proc. gasi światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Z kolei 12 proc. pracowników wyłącza komputery i monitory. 83 proc. firm z sektora MSP stosuje energooszczędne oświetlenie, zaś 71 proc. przedsiębiorstw zainwestowało w energooszczędne urządzenia. Liderem w tym obszarze są firmy z Polski północnej.

Ogólnopolskie badanie RWE dotyczące wykorzystania energii zrealizowane zostało przez TNS Polska w ramach kolejnej edycji programu "Świadoma Energia RWE". Badanie przeprowadzone zostało w dniach 22-29 października 2012 roku metodą wywiadów telefonicznych CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) na ogólnopolskiej próbie 200 firm, reprezentatywnej ze względu na wielkość przedsiębiorstwa, region oraz wielkość miejscowości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Import używanych aut z zagranicy słabnie, ale rośnie udział chińskich marek

Do Polski sprowadzono w pierwszym kwartale br. ponad 218 tys. aut osobowych i dostawczych, czyli o 9,2 proc. mniej niż rok wcześniej - poinformowali eksperci EFL. Udział chińskich marek w rejestracjach nowych pojazdów osobowych w marcu br. wzrósł do 11,7 proc.

Światowy Dzień Ziemi: wolontariusze KGHM zasadzili kolejne tysiące drzew przy Hucie Miedzi Głogów

Włączając się w obchody Światowego Dnia Ziemi, Wolontariusze KGHM ponownie spotkali się w okolicach Huty Miedzi Głogów, by posadzić około 4 tysiące drzew. Młode dęby i buki w przyszłości będą zaspokajać zapotrzebowanie tlenowe mieszkańców regionu oraz wspierać lokalną bioróżnorodność.

Węglokoks i Agencja Mienia Wojskowego chcą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo na bazie Huty Częstochowa

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa na bazie Huty Częstochowa przez Węglokoks i Agencja Mienia Wojskowego - poinformowano na stronie UOKiK.